Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Senacie o doręczaniu pism procesowych

0
Podziel się:

Doręczanie pism procesowych stronom bezpośrednio, a nie drogą pocztową -
przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, o którym w środę dyskutował Senat.

Doręczanie pism procesowych stronom bezpośrednio, a nie drogą pocztową - przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, o którym w środę dyskutował Senat.

Projekt przygotowała grupa senatorów, w większości z klubu PiS. Jak przekonują wnioskodawcy, obecnie obowiązujące przepisy nakładające obowiązek bezpośredniej wymiany pism procesowych miedzy profesjonalnymi pełnomocnikami i przedkładania dowodów doręczenia lub przesłania ich przesyłką poleconą powoduje przedłużenie toku postępowania, a nie jego przyspieszenie.

Występujący w imieniu wnioskodawców Zbigniew Cichoń (PiS) przekonywał, że proponowane zmiany uprościłyby postępowanie. W uzasadnieniu projektu czytamy, że złożenie pisma procesowego do sądu musi być poprzedzone nadaniem go do pozostałych stron procesowych, co wydłuża oczekiwanie sądu na złożenie pism i powoduje dodatkowe obciążenie pracą typowo biurową, niewymagającą kwalifikacji prawniczych profesjonalnych prawników i pełnienie przez nich funkcji pocztowych spełnianych dotychczas przez urzędników sądowych i pocztę. Zdaniem wnioskodawców wywołuje to także zwiększenie kosztów usług prawniczych.

Projekt został negatywnie zaopiniowany przez komisje: Ustawodawczą oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, a także resort sprawiedliwości. Ponieważ podczas debaty zgłoszono do niego poprawki, został ponownie skierowany do komisji. (PAP)

akw/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)