Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Senacie spór ws. noweli Kodeksu wyborczego

0
Podziel się:

W czwartek Senat debatował nad nowelizacją Kodeksu wyborczego dot.
wygaszania mandatu samorządowców. Między PO a PiS powstał spór w sprawie tego, czy nowe prawo ma
się odnosić już do obecnej kadencji władz samorządowych, czy dopiero do następnej.

W czwartek Senat debatował nad nowelizacją Kodeksu wyborczego dot. wygaszania mandatu samorządowców. Między PO a PiS powstał spór w sprawie tego, czy nowe prawo ma się odnosić już do obecnej kadencji władz samorządowych, czy dopiero do następnej.

Kontrowersje wywołała poprawka zaproponowana przez połączone Komisje Ustawodawczą oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Zgodnie z tą propozycją, przepisy nowelizacji dotyczyłyby także obecnej kadencji władz samorządowych. Podczas gdy Sejm chciał, by jej zapisy odnosiły się do władz samorządowych wybranych dopiero w kolejnych wyborach w 2014 r.

Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki zwrócił uwagę, że jeżeliby stało się tak, jak proponują senackie komisje, to przez pewien czas władze samorządowe funkcjonowałyby w dwóch reżimach prawnych. Jak mówił, wygaszanie mandatu odbywałoby się bowiem na podstawie nowego prawa, ale już wybory uzupełniające byłyby organizowane według starych przepisów.

"Myśmy mieli świadomość, że przez krótki czas w pewnym sensie będą dwa reżimy prawne. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego mamy bowiem taki stan rzeczy, że Kodeks wyborczy (...) będzie dotyczył już obecnej kadencji. Natomiast wybory przedterminowe zgodnie z tymże Kodeksem - i tutaj TK się nie wypowiadał - będą organizowane na starych zasadach" - odpowiedział sprawozdawca komisji Mariusz Witczak (PO).

Zadeklarował, że senatorowie są gotowi do dalszej dyskusji na ten temat na posiedzeniu komisji. "Nie widzimy jednak w tym problemu, żeby w przejściowym okresie mandat był wygaszany na nowych zasadach, a wybory przedterminowe były rozpisywane na starych" - zaznaczył.

Stanowiska sprawozdawcy nie podzielił senator PiS Tadeusz Gruszka. "Dlatego, aby komisje miały jeszcze okazję przedyskutować ten temat ponownie, składam poprawkę, która umożliwi szerszą dyskusję na forum komisji" - powiedział. Zgodnie z nią przepisy znowelizowanego Kodeksu wyborczego dotyczyłyby dopiero kolejnej kadencji władz samorządowych.

Posiedzenie komisji w sprawie noweli Kodeksu odbędzie się jeszcze w czwartek; głosowanie ma się odbyć po koniec posiedzenia Senatu, które zgodnie z planem ma potrwać do soboty.

Senatorowie zaproponowali ponadto wprowadzenie do ustawy poprawki, zgodnie z którą komisarz wyborczy mógłby - poza przypadkami przewidzianymi w uchwalonej przez Sejm nowelizacji - wydać postanowienie o wygaszeniu mandatu także w sytuacji, gdy samorządowiec zostałby skazany prawomocnym wyrokiem, a z różnych względów rada gminy czy miasta nie podejmowałaby przez dłuższy czas takiego postanowienia.

"Połączone komisje uznały, że rada (gminy, miasta) nie powinna być trzecią instancją sądu i decydować, czy sąd w prawomocnym wyroku, miał rację czy nie miał" - przekonywał Witczak.

Zwrócił uwagę, że częste są sytuacje, kiedy procedura odwoływania wójta, skazanego przez sąd prawomocnym wyrokiem, przedłuża się nawet do kilku lat, ponieważ rada, w której ma on większość, zwleka z podjęciem decyzji o wygaszeniu mu mandatu. "Uznaliśmy więc, że w tej oczywistej sytuacji, kiedy mamy do czynienia z wyrokiem prawomocnym, również komisarz wyborczy powinien mieć możliwość zdecydowania o wygaszeniu mandatu" - powiedział Witczak. Zaznaczył, że wójtowi czy radnemu nadal przysługiwałoby prawo do odwołania się do sądu administracyjnego.

Komisje zaproponowały też wprowadzenie do ustawy poprawki, zgodnie z którą uchwała rady miasta czy gminy w sprawie wygaśnięcia mandatu przesyłana byłaby nie tylko wojewodzie i komisarzowi wyborczemu, ale także osobie, której wygaśnięcie mandatu dotyczy.

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm nowelą w kilku przypadkach wygaśnięcie mandatu radnego oraz wójta (burmistrza, prezydenta miasta) stwierdzać będzie komisarz wyborczy. Obecnie decyzję podejmuje, niezależnie od przyczyn, organ danej jednostki samorządu terytorialnego. Wprowadzane nowelizacją rozwiązanie ma skrócić procedurę wygaszania mandatów.

Według nowelizacji, komisarz wyborczy decydowałby w drodze postanowienia o wygaśnięciu mandatu radnego w przypadku: śmierci, pisemnego zrzeczenia się mandatu oraz wyboru radnego na wójta. Komisarz odpowiednie postanowienie wydawałby w ciągu 14 dni od wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu.

Natomiast wygaśnięcie mandatu radnego z powodu utraty prawa wybieralności lub nieposiadania go w dniu wyborów, odmowy złożenia ślubowania, naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych w odrębnych przepisach funkcji lub działalności oraz niezłożenia w terminach określonych w odrębnych przepisach oświadczenia o swoim stanie majątkowym - stwierdzać ma, tak jak obecnie, rada (gminy, powiatu, sejmik) w drodze uchwały w ciągu miesiąca od wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu. (PAP)

mzk/ son/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)