Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Senacie zainagurowano Wirtualne Muzeum Kresy-Syberia

0
Podziel się:

Upowszechnienie i upamiętnienie losów polskich obywateli II
Rzeczypospolitej, którzy ucierpieli na skutek sowieckich represji ma na celu zainaugurowane we
wtorek w Senacie Wirtualne Muzeum Kresy-Syberia.

Upowszechnienie i upamiętnienie losów polskich obywateli II Rzeczypospolitej, którzy ucierpieli na skutek sowieckich represji ma na celu zainaugurowane we wtorek w Senacie Wirtualne Muzeum Kresy-Syberia.

Muzeum, którego twórcą jest Fundacja "Kresy-Syberia", istnieje jedynie w internecie, dzięki czemu z jego zawartości mogą korzystać wszyscy zainteresowani historią Kresów i Syberii, niezależnie od miejsca zamieszkania. Na początek zawartość muzeum prezentowane jest w dwóch wersjach językowych: polskiej oraz angielskiej.

Otwierający wirtualne muzeum wicemarszałek Senatu Marek Ziółkowski podkreślił, że data inauguracji nie jest przypadkowa. "Inauguracja muzeum odbywa się w dniu ważnej rocznicy. 17 września 1939 r., 70 lat temu wraz z agresją sowiecką i wbiciem walczącej Polsce +noża w plecy+, rozpoczęła się golgota wschodu i golgota polskich Kresów" - powiedział Ziółkowski.

Podkreślił, że wymienione w tytule muzeum Kresy i Syberia są miejscami niezwykłymi w polskiej narodowej pamięci i tradycji. "Kresy to historia potęgi i świetności Rzeczypospolitej, (...) a Syberia dla Polaków to nie pojęcie geograficzne, lecz inny świat opisany cierpieniem, rozłąką i śmiercią" - zaznaczył wicemarszałek Senatu.

W jego ocenie, stworzenie wirtualnego muzeum jest "wspaniałym połączeniem" z jednej strony wspólnoty uczuć i narodowej tradycji, a z drugiej - znakomitego pomysłu i zmysłu technicznego.

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski w przesłaniu skierowanym do uczestników uroczystej inauguracji wyraził nadzieję, że będzie ono nie tylko źródłem poznania polskiej historii, szczególnie dla młodego pokolenia, ale także miejscem łączności Polaków mieszkających w kraju i na emigracji.

Poinformował, że MSZ udzieli twórcom wirtualnego muzeum poparcia w zbieraniu pamiątek i eksponatów, poprzez włączenie w proces ich gromadzenia polskich placówek dyplomatycznych.

Wirtualne Muzeum docelowo ma składać się z 26 sal tematycznych, które będą stopniowo otwierane przed odwiedzającymi. W poszczególnych salach będzie można znaleźć informacje, zdjęcia i materiały archiwalne, dotyczące losów obywateli II RP w czasie II wojny światowej, a w szczególności wpływu agresji sowieckiej na życie wielu tysięcy polskich rodzin.

26 sal muzealnych Fundacja zaplanowała do realizacji w latach 2009-2011. Pierwsze cztery sale muzealne poświęcone Kresom Wschodnim II RP., wydarzeniom września 1939 r., okupacji sowieckiej oraz represjom sowieckim lat 1939-1941 zostaną otwarte 10 lutego 2010 r. - w 70. rocznicę pierwszych deportacji obywateli polskich do ZSRR.

Poza salami tematycznymi, w skład wirtualnego muzeum wchodzą m.in. Ściana Pamięci, na której twórcy mogą upamiętniać wszystkie ofiary represji sowieckich, wystawy czasowe oraz indywidualne Sale Pamięci, w których prywatne osoby mogą przedstawić losy swojej rodziny.

Wirtualne Muzeum "Kresy-Syberia" powstało z inicjatywy z Fundacji "Kresy-Syberia" zrzeszającej ponad 850 członków z całego świata - głównie przedstawicieli Polonii na Zachodzie, których rodzinne korzenie związane są z dawnymi Kresami Wschodnimi II RP.

Patronat honorowy nad muzeum objęli: ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Janusz Krupski. Wirtualne muzeum dostępne jest pod adresem: www.kresy-siberia.org (PAP)

agy/ la/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)