Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W SGGW zainaugurowano rok akademicki

0
Podziel się:

W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zainaugurowano w czwartek nowy rok
akademicki. Według Jana Truszczyńskiego, dyrektora generalnego ds. edukacji i kultury Komisji
Europejskiej, w 2020 r. wyższe wykształcenie będzie wymagane na 35 proc. stanowisk pracy w krajach
Unii.

*W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zainaugurowano w czwartek nowy rok akademicki. Według Jana Truszczyńskiego, dyrektora generalnego ds. edukacji i kultury Komisji Europejskiej, w 2020 r. wyższe wykształcenie będzie wymagane na 35 proc. stanowisk pracy w krajach Unii. *

Jak mówił Truszczyński, systemy kształcenia powinny być przygotowane na przyjęcie na studia wszystkich, którzy mają do tego predyspozycje - zarówno młode osoby, jak i starsze, które chcą się dokształcać. Truszczyński zwrócił uwagę, jak ważne jest, aby ułatwiać podejmowania studiów osobom pochodzącym z biedniejszych rodzin i z mniejszych miejscowości. Dziś tylko 26 proc. obywateli UE legitymuje się dyplomem wyższej uczelni.

Dyrektor generalny apelował też, żeby wspierać różnorodność studiów. Jego zdaniem, ważne jest organizowanie studiów, w których zajęcia odbywają się wieczorami czy w weekendy, a także e-learningu.

Jak podkreślił Truszczyński, wyższe wykształcenie powinno gwarantować, że absolwenci dadzą sobie radę w życiu zawodowym. Powołał się na badania opinii publicznej przeprowadzone w krajach Unii Europejskiej, z których wynikało, że pracodawcy oczekują od pracowników nie tylko wiedzy, ale i pewnych umiejętności, jak umiejętność pracy zespołowej oraz umiejętności komunikacyjne. Rozwijanie tych umiejętności podczas studiów pomaga absolwentom uczelni stawać do konkurencji na rynku pracy.

Z drugiej strony konieczna jest większa przejrzystość oferty samych uczelni. Chodzi o dostępność informacji o tym, w czym się one specjalizują, a co im wychodzi gorzej. Temu służyć ma np. stworzony w UE U-Multirank - projekt, który pomoże w opracowaniu wielowymiarowego rankingu uczelni.

Rektor SGGW, prof. Alojzy Szymański, zapewnił, że celem uczelni rolniczej, jest wspieranie ambicji i aspiracji społeczności wiejskiej. "Zapomina się o tym, że na obszarach wiejskich mieszka 40 proc. naszego społeczeństwa. Jest to społeczność stosunkowo młoda, która ma inne potrzeby i priorytety niż jeszcze kilkanaście lat temu" - mówił prof. Szymański.

"W obecnych czasach zawód rolnika staje się zawodem publicznego zaufania. (...) Kształcenie rolnika to kształcenie profesjonalisty interdyscyplinarnego. Potrzebne są nam dobre, wielokierunkowe uczelnie rolnicze. A taką uczelnią jest SGGW" - mówił obecny na inauguracji minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.

SGGW, najstarsza rolnicza uczelnia w Polsce 23 września świętowała 195. rocznicę swojego istnienia. W szkole wyższej na 28 kierunkach uczy się ok. 25 tys. studentów. W tym roku na studia zgłosiło się 20 tys. osób, na pierwszy rok I i II stopnia, przyjęto 8 tys. osób. (PAP)

lt/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)