Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W sierpniu spotkanie grupy roboczej PERN i Transnieft

0
Podziel się

W sierpniu w Płocku odbędzie się drugie spotkanie powołanej w 2009 r. wspólnej
grupy roboczej Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" i rosyjskiego
koncernu Transnieft.

bEhZqDwB

W sierpniu w Płocku odbędzie się drugie spotkanie powołanej w 2009 r. wspólnej grupy roboczej Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" i rosyjskiego koncernu Transnieft.

Jak poinformował PAP w poniedziałek PERN, w spotkaniu, które zaplanowano od 25 do 27 sierpnia, uczestniczyć będą pracownicy szczebla kierowniczego i specjaliści obu spółek.

Według wstępnych ustaleń, podczas rozmów mają być omawiane zagadnienia dotyczące współpracy w zakresie uzgadniania remontów, planów tłoczeń oraz wymiany bieżących informacji o funkcjonowaniu systemów rurociągowych.

bEhZqDwD

"Spotkania wspólnej grupy roboczej ułatwiają współpracę między naszymi firmami, która zresztą układa się bardzo dobrze" - podkreślił prezes PERN Robert Soszyński. Dodał, iż kontakty między obiema spółkami "odbywają się właściwie na bieżąco".

PERN podał w poniedziałek, że już kolejny miesiąc rurociąg "Przyjaźń" tłoczy rekordowe ilości ropy naftowej. Uzgodnienia z Transnieftem dotyczące harmonogramu na sierpień przewidują przesył surowca z Rosji na poziomie 4,1 mln ton. W lipcu wielkość tłoczeń wyniosła ponad 4,2 mln ton surowca.

"PERN pracuje na bardzo wysokich obrotach i w sierpniu odbierzemy tyle ropy, ile proponują nasi wschodni partnerzy. Staramy się jednak optymalizować dostawy w różnych kierunkach, bo przecież przesyłamy ropę nie tylko z Adamowa do polskich i niemieckich rafinerii, ale także do Gdańska, z Gdańska do Płocka i z Płocka do Niemiec" - podkreślił Soszyński.

We wrześniu 2009 r. PERN i rosyjska Kompania Transportu Ropy Naftowej Transnieft podpisały w Płocku memorandum "o wzajemnym zrozumieniu i współpracy w zakresie wymiany informacji". Dokument przewiduje rozwijanie współpracy w zakresie wymiany informacji o transporcie ropy naftowej, w tym w zwłaszcza "na wypadek pojawienia się sytuacji kryzysowej" w eksploatacji rurociągu naftowego "Przyjaźń", a także wymianę doświadczeń na temat funkcjonowania rurociągów polskich i rosyjskich.

bEhZqDwJ

Memorandum zostało zawarte na trzy lata z możliwością przedłużenia o kolejny rok, jeżeli żadna ze stron nie powiadomi o zamiarze rozwiązania porozumienia.

PERN i Transnieft są największymi krajowymi operatorami rurociągu "Przyjaźń", którym transportowana jest ropa naftowa z Rosji do rafinerii w Polsce i w Niemczech, a także tranzytem przez gdański Naftoport do innych odbiorców zagranicznych.

Pierwsze spotkanie wspólnej grupy roboczej PERN i Transnieft odbyło się w Moskwie pod koniec 2009 r.(PAP)

mb/ pad/ jbr/

bEhZqDxe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)