Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Skalbmierzu odnowiono cenne wczesnobarokowe stalle

0
Podziel się:

Południowy segment wczesnobarokowych stalli z XVII wieku odnowiono w kościele
św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu (Świętokrzyskie). Przekraczające 300 tys. zł koszty konserwacji
sfinansowało w 2/3 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - poinformował w środę PAP
proboszcz parafii ks. Marian Fatyga.

Południowy segment wczesnobarokowych stalli z XVII wieku odnowiono w kościele św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu (Świętokrzyskie). Przekraczające 300 tys. zł koszty konserwacji sfinansowało w 2/3 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - poinformował w środę PAP proboszcz parafii ks. Marian Fatyga.

Skalbmierskie stalle, czyli rzędy siedzisk kanonickich znajdujące się pod ścianami prezbiterium, zdobią rzeźby puttów (aniołków), portrety wyimaginowanych świętych i obrazy przedstawiające sceny z życia patrona świątyni. Twórca malowideł nie jest znany.

Na kilkunastu dużych obrazach poświęconych św. Janowi można prześledzić żywot proroka, który urodził się pół roku przed Jezusem - według tradycji w wiosce Ain Karim (niedaleko Jerozolimy) - jako syn żydowskiego kapłana Zachariasza i Elżbiety, która była krewną Maryi matki Jezusa. "Jego głównym zadaniem było przygotowanie drogi do publicznej służby Jezusa, którego publicznie ochrzcił" - przypomniał ks. Fatyga.

Za jawne krytykowanie niemoralnego małżeństwa tetrarchy Galilei - Heroda Antypasa - Jan Chrzciciel został wtrącony do więzienia. Na skutek spisku żony Heroda - Herodiady, został ścięty. Zgodnie z tradycją chrześcijańską i muzułmańską, grób Jana - według Jezusa - "największego spośród narodzonych z niewiast", znajduje się w wielkim meczecie Umajjadów w Damaszku.

"Skalbmierska parafia poczyniła starania o dofinansowanie również drugiego etapu prac konserwatorskich stalli - segmentu znajdującego się po stronie północnej prezbiterium. Warunkujące rozpoczęcie robót decyzje, dotyczące ewentualnych dotacji, będą znane w kwietniu" - powiedział PAP wojewódzki konserwator zabytków w Kielcach Janusz Cedro.

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu wzniesiono w końcu XII lub na początku XIII wieku. W obecnym kształcie powstał w XV w., z zachowaniem pozostałości romańskich. Jan Długosz wspomina, że za jego czasów, a więc w połowie XV w., na miejscu dawnego kościoła, zniszczonego skutkiem wieku, z ofiar złożonych przez wiernych, stanął wspaniały, nowy, murowany kościół. Do 1819 roku był on kolegiatą.

Pod chórem świątyni znajduje się epitafium Stanisława Skalbmierczyka (+ 1431) - pierwszego rektora i profesora Akademii Krakowskiej, który wygłosił po polsku kazanie na pogrzebie królowej Jadwigi, wyliczając jej wielkie przymioty. Ks. Stanisław Skalbmierczyk był wybitnym kaznodzieją, znawcą Pisma Świętego i prawnikiem, a jako kapłan - ojcem sierot i ubogich. (PAP)

mch/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)