Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Skopje "Marsz dla pokoju" między Macedończykami i Albańczykami

0
Podziel się:

W stolicy Macedonii Skopje odbył się w sobotę "Marsz dla pokoju",
podczas którego około 2 tys. osób wyrażało swój protest przeciwko niedawnym starciom na tle
etnicznym między młodzieżą macedońską i albańską.

W stolicy Macedonii Skopje odbył się w sobotę "Marsz dla pokoju", podczas którego około 2 tys. osób wyrażało swój protest przeciwko niedawnym starciom na tle etnicznym między młodzieżą macedońską i albańską.

Wcześniej w tym miesiącu kilkanaście osób zostało rannych w czasie trwających przez kilka dni starć w Skopje i Tetovie. Były to największe zamieszki w Macedonii od 2001 roku.

W demonstracji w Skopje wzięli udział działacze ponad 70 organizacji społecznych, intelektualiści i dziennikarze. Uczestniczył w niej także prezydent Gjorge Iwanow, nie wygłaszając jednak żadnego przemówienia.

Demonstrujący, którzy przyszli na wezwanie organizacji pozarządowych, nieśli tablice z napisami: "Razem dla pokoju" po macedońsku i albańsku. "Jesteśmy tutaj, by pokazać, że jest wielu ludzi, którzy mają dosyć tych konfliktów (...). Chcemy pokazać, że pragniemy być razem" - powiedział jeden z organizatorów, Petrit Saracini, cytowany przez agencję AFP.

W pierwszej połowie marca w Skopje i Tetovie, miasta o większości albańskiej, doszło do starć na tle etnicznym. Według mediów ich inspiratorami była radykalna młodzież z obu grup narodowościowych, macedońskiej i albańskiej. Uczestnicy zamieszek używali metalowych prętów, noży i kijów baseballowych, atakowali także pojazdy komunikacji miejskiej i przechodniów na ulicach.

Były to największe etniczne starcia od 2001 roku, gdy Macedonia otarła się o wojnę domową. Mniejszość albańska, stanowiąca ok. 25 proc. z 2,1 mln mieszkańców kraju, wywołała krwawy konflikt etniczny, który trwał pół roku i kosztował życie prawie 90 osób.

Walki zakończyły się zawarciem pod patronatem NATO i Unii Europejskiej w sierpniu 2001 roku porozumienia pokojowego z Ochrydy, przewidującego poszerzenie praw mniejszości albańskiej.

Możliwość kolejnego wybuchu starć w Macedonii jest wciąż duża, zwłaszcza w kontekście niepodległości ogłoszonej cztery lata temu przez Albańczyków w sąsiednim Kosowie. (PAP)

awl/ ap/

11017302 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)