Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
25.11.2009 13:53

W Sobótce - konserwacja kopii "La Madonna Miracolosa di San Marco"

Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem - kopia słynnego wizerunku maryjnego z bazyliki św. Marka w Wenecji ("La Madonna Miracolosa di San Marco") - został poddany konserwacji podczas remontu neobarokowego kościoła św. Małgorzaty w Sobótce (Świętokrzyskie).

Podziel się
Dodaj komentarz

*Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem - kopia słynnego wizerunku maryjnego z bazyliki św. Marka w Wenecji ("La Madonna Miracolosa di San Marco") - został poddany konserwacji podczas remontu neobarokowego kościoła św. Małgorzaty w Sobótce (Świętokrzyskie). *

Parafia św. Małgorzaty w Sobótce odnowiła zabytkowy kościół dzięki dofinansowaniu jej wkładu pieniężnego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koszt prac przekroczył 155 tys. zł - poinformował PAP w środę miejscowy proboszcz ks. Mieczysław Janiec.

Jak podaje kronika parafialna Sobótki, kopię wizerunku "słynącej cudami Madonny od św. Marka" sprowadził ks. Jacek Horaziński, który był proboszczem w latach 1871-1876. Miał on otrzymać obraz od nieznanej z nazwiska i imienia osoby, która twierdziła, że malowidło pochodzi od galicyjskich Ormian, przybyłych ze Wschodu.

Wokół przedstawionej na obrazie postaci Maryi z dzieciątkiem błogosławiącym światu umieszczony jest ornament o bizantyjskich motywach. Po bokach, w okrągłych polach, znajdują się litery będące skrótami wyrazów "Matka Boga Jezusa Chrystusa". U dołu widnieje łaciński napis wskazujący na św. Łukasza jako twórcę wizerunku.

"Podczas zabiegów konserwatorskich odkryto, że kopia była przemalowywana; pod wierzchnią warstwą malatury znajduje się starsza" - powiedział ks. Janiec. Dodał, że także za ołtarzem, natrafiono na zamalowane, ścienne dekoracje ornamentalne z XIX lub początku XX wieku, które mają być odsłonięte w przyszłości.

W ramach prac renowacyjnych w świątyni odnowiono ołtarz główny z obrazami i figurami, a także wymieniono okna oraz instalację elektryczną i odgromową. Poza przedsięwzięciami objętymi wsparciem UE i resortu kultury sfinansowano odnowę XIX-wiecznej posadzki z marmuru.

Kościół w Sobótce zbudowano w 1795 roku. Pod względem architektonicznym reprezentuje styl barokowo-klasycystyczny. W 1944 roku, w czasie działań wojennych, świątynia została zniszczona. Odbudowano ją w latach 1946-1950. (PAP)

mch/ abe/ woj/

Tagi: wiadomości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz