Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W sobotę i niedzielę obchody VIII Dnia Papieskiego

0
Podziel się:

(dochodzi inf. o orędziu prymasa Polski Józefa Glempa i szerszy
background o Dniu Papieskim)

(dochodzi inf. o orędziu prymasa Polski Józefa Glempa i szerszy background o Dniu Papieskim)

9.10.Warszawa (PAP) - Pod hasłem "Jan Paweł II - wychowawca młodych" w całej Polsce obchodzony będzie w niedzielę już po raz ósmy Dzień Papieski. Głównym celem obchodów jest przybliżanie postaci i nauczania Jana Pawła II oraz zbiórka pieniędzy dla utalentowanej młodzieży z ubogich terenów wiejskich i małych miast.

Pomysłodawcą i organizatorem Dnia Papieskiego jest Fundacja Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Dzień 16 października - dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową - został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP w lipcu 2005 roku w hołdzie papieżowi. Natomiast Dzień Papieski obchodzony jest w Kościele katolickim w Polsce od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru.

Obchody tegorocznego Dnia Papieskiego, z uwagi na 30. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicą Piotrową, będą miały wyjątkowo uroczysty charakter. W niedzielę we wszystkich kościołach w Polsce będzie czytany list biskupów polskich, podsumowujący pontyfikat Jana Pawła II. Hierarchowie stawiają w nim zasadnicze pytanie: "W jakim stopniu żyjemy Ewangelią i jak korzystamy z daru wolności, która jest skutkiem pontyfikatu Jana Pawła II".

Obchody rozpoczną się już w sobotę międzynarodową sesją na Uniwersytecie Warszawskim, podczas której wystąpi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko. Na Zamku Królewskim zostaną wręczone nagrody Totus 2008. Wieczorem o godz. 20 prymas Polski kardynał Józef Glemp skieruje do rodaków orędzie, które transmitować będzie Program 1 TVP.

W niedzielę w całym kraju odbędą się liczne koncerty, panele dyskusyjne oraz msze św., podczas których wierni modlić się będą o rychłą beatyfikację Jana Pawła II. Wieczorem w trakcie koncertu galowego w Warszawie zostanie wyemitowane słowo Benedykta XVI.

Cały dzień stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia będą zbierać pieniądze na stypendia dla utalentowanej młodzieży z ubogich terenów wiejskich i małych miast. Zbiórka pieniędzy na stypendia odbywać się będzie pod hasłem "Dzielmy się miłością". Obecnie pod opieką Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" jest ponad 2 tys. uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i studentów. W zbiórce udział weźmie ponad 100 tys. wolontariuszy. Na stypendia przekazane zostaną również pieniądze z akcji wysyłania SMS-ów pod hasłem: "Pomoc" na numer 7250.

Niedzielne obchody Dnia Papieskiego w Warszawie zainauguruje msza św. odprawiona w bazylice Św. Krzyża w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II przez nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka. Główną mszę św. odprawi metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz w akademickim kościele św. Anny w Warszawie. Po niej odbędzie się uroczysty apel z papieżem Benedyktem XVI na Placu Zamkowym w Warszawie, dzięki połączeniu telewizyjnemu z Watykanem.

W niedzielę o godz. 20 na Placu Zamkowym w Warszawie odbędzie się koncert "Zostań z nami". Wezmą w nim udział m.in.: Piotr Rubik, Robert Janowski, Justyna Steczkowska, Janusz Radek, Andrzej Lampert i Maciej Miecznikowski.

W sobotę w Krakowie z okazji 30. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża zostanie otwarta wystawa pt. "Droga do Watykanu". Natomiast w niedzielę w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zostaną odprawione uroczyste nieszpory, przed Katedrą na Wawelu odsłonięty zostanie pomnik Jana Pawła II.

W rodzinnym mieście Jana Pawła II obchody Dnia Papieskiego zostaną zainaugurowane IV Rodzinnym Rajdem "Śladami Karola Wojtyły". Otwarte zostaną wystawy: grafiki i malarstwa, a wieczorem w kościele świętego Piotra Apostoła w koncercie "Santo subito" wystąpią Ewa Warta-Śmietana (sopran) i Jacek Ozimkowski (bas).

Obchody Dnia Papieskiego w Częstochowie zainaugurowane zostaną w sobotę. Na centralnym placu miasta zorganizowany zostanie wieczór papieski pod hasłem "Młodzież z Ojcem Świętym". Prócz występów muzyczno-teatralnych, wyświetlane będą prezentacje filmowe z pielgrzymek Jana Pawła II do Częstochowy. Wieczór zakończy Apel Jasnogórski.

Natomiast w niedzielę, głównym punktem obchodów Dnia Papieskiego będzie odsłonięcie pomnika Jana Pawła II. Figura papieża naturalnych rozmiarów stoi nieopodal mocno pochylonego, dotykającego ziemi krótszym ramieniem 12-metrowego kamiennego krzyża. Pomnik ustawiono na Placu Daszyńskiego, który zamyka wiodącą spod Jasnej Góry główną oś miasta - Aleje Najświętszej Marii Panny.

Odśpiewaniem przez zgromadzonych pielgrzymów ulubionej pieśni Jana Pawła II "Barki" przed ołtarzem na klasztornych wałach na Jasnej Górze rozpoczną się w czwartek, 16 października, uroczystości związane z 30. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Mszy św. w intencji wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze przewodniczyć będzie metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.

Uroczystości te poprzedzi wystawienie w Sali Papieskiej sanktuarium przedstawienia pantomimy "Obrona Jasnej Góry" przygotowanego przez uczniów jednej z częstochowskich szkół specjalnych. Odbędzie się też uroczysta Procesja Różańcowa, nawiązująca do ulubionej modlitwy Jana Pawła II.

Atrakcją dla wiernych, którzy w czwartek przybędą do sanktuarium, będą opowieści o polskim papieżu ojców paulinów - Jerzego Tomzińskiego, Józefa Płatka, Jana Nalaskowskiego i Zachariasza Jabłońskiego. Widowiskowe będzie zakończenie obchodów - po wieczornym Apelu Jasnogórskim nad klasztorem rozbłysną sztuczne ognie na cześć stolicy apostolskiej.

W niedzielę ulicami Gdyni przejdzie gdyńska Pielgrzymka Ludzi Pracy w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego, ks. Jerzego Popiełuszki oraz w intencji ojczyzny. Gdynia już od siedmiu lat jest gospodarzem Dni Papieskich.

II Festiwal Kultury Młodzieżowej, m.in. debata poświęcona identyfikacji młodych z ideałami pozostawionymi przez Jana Pawła II, koncerty Violi Brzezińskiej i zespołu Porozumienie, zainaugurują w sobotę obchody Dnia Papieskiego w Lublinie. W niedzielę abp Józef Życiński odprawi mszę św. w intencji beatyfikacji papieża.

Z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w parafii Św. Ducha w Zielonej Górze odbędzie się w sobotę VII Konkurs Poezji Jana Pawła II dla gimnazjalistów i uczniów szkół średnich. W niedzielę w Starych Kisielinach k. Zielonej Góry zostanie poświęcony obiekt sportowy przy tamtejszej parafii, po czym odbędzie się bieg papieski.

W Elblągu z okazji obchodów Dnia Papieskiego, w sobotę planowany jest koncert "Pierwszy krok w chmurach" i spotkanie z Jasiem Melą - zdobywcą obu biegunów. Mieszkańcy będą mogli także wesprzeć budowę nowego hospicjum w tym mieście. Podczas sobotniego koncertu z okazji 20-lecia opieki paliatywnej w Elblągu prowadzona będzie zbiórka pieniędzy. Wystąpi zespół Capella Gedanensis pod kierownictwem Aliny Kowalskiej-Pińczak.

W Szczecinie Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia organizuje w sobotę i niedzielę pierwszą publiczną zbiórkę pieniężną na ulicach miasta na stypendia dla uzdolnionej ubogiej młodzieży. W Zamku Książąt Pomorskich odbędą się też koncerty zespołów: Siewcy Lednicy i Arki Noego. Ponadto w Muzeum Narodowym w Szczecinie zostanie otwarta wystawa "Karol Wojtyła (1952-1954) prowadzi nas szlakami prawdy". (PAP)

skz/ wos/ szf/ mtb/ mmd/ ali/ mgm/ bls/ kop/ bno/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)