Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W sobotę III Europejski Dzień Przeciw Karze Śmierci

0
Podziel się:

10 października obchodzony będzie, już po raz trzeci, Europejski Dzień
Przeciw Karze Śmierci. Amnesty International (AI) oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka zbierać
będą podpisy o ustanowienie natychmiastowego moratorium na stosowanie kary śmierci na Białorusi. To
ostatni europejski kraj, gdzie jest ona wykonywana.

10 października obchodzony będzie, już po raz trzeci, Europejski Dzień Przeciw Karze Śmierci. Amnesty International (AI) oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka zbierać będą podpisy o ustanowienie natychmiastowego moratorium na stosowanie kary śmierci na Białorusi. To ostatni europejski kraj, gdzie jest ona wykonywana.

Swój sprzeciw wobec kary śmierci będzie można wyrazić w sobotę w Warszawie, na rogu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Królewskiej, gdzie będą zbierane podpisy pod petycją do białoruskich władz. W tym roku AI będzie zbierać również podpisy z prośbą o ułaskawienie Wasilija Juzepczuka, skazanego na karę śmierci za zabójstwo. O jego ułaskawienie organizacja zaapelowała do prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki.

Według szacunków AI w 2008 roku w 25 krajach co najmniej 2390 osób zostało straconych, a w 52 państwach wydano 8864 wyroki śmierci. Najwięcej wykonano ich w Chinach (1718), Iranie (346), Arabii Saudyjskiej (102) i USA (37).

Jednak liczba krajów, gdzie stosuje się karę śmierci, systematycznie spada. W 1977 roku, kiedy AI zaczęła prowadzić kampanię na rzecz zniesienia kary śmierci, tylko 16 krajów nie miało jej w swoich systemach prawnych. Obecnie 139 krajów wykreśliło karę śmierci z prawodawstwa lub od lat jej nie stosuje.

Decyzję o proklamowaniu 10 października Dniem Przeciw Karze Śmierci podjął Komitet Rady Europy 27 września 2007 roku. W RE, do której należy 47 państw, decyzje są podejmowane zwykłą większością głosów.

Rada Europy i Unia Europejska miały proklamować ten dzień wspólnie, ale Polska się na to nie zgodziła. Przedstawiciele naszego kraju argumentowali, że gdy w Europie nie orzeka się i nie wykonuje kary śmierci, nie ma powodu formalnego ustanawiania przez UE i Radę Europy odrębnego, Europejskiego Dnia poświęconego temu problemowi.

  1. protokół Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, znoszący karę śmierci "we wszystkich okolicznościach, nawet za czyny popełnione w czasie wojny lub nieuchronnego zagrożenia wojną" ratyfikowało dotychczas 40 spośród 47 krajów RE (Polska protokołu nie ratyfikowała).

W Polsce kary śmierci nie wykonuje się od ponad 20 lat, od dziesięciu nie ma jej w kodeksie karnym.(PAP)

gdy/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)