Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W sobotę spotkanie prezydentów Polski i Słowacji

0
Podziel się:

Bezpieczeństwo energetyczne, kwestia Białorusi, szczyt NATO w Chicago oraz
współpraca w regionie będą głównymi tematami sobotnich nieformalnych rozmów prezydentów Polski i
Słowacji Bronisława Komorowskiego i Ivana Gaszparovicza.

Bezpieczeństwo energetyczne, kwestia Białorusi, szczyt NATO w Chicago oraz współpraca w regionie będą głównymi tematami sobotnich nieformalnych rozmów prezydentów Polski i Słowacji Bronisława Komorowskiego i Ivana Gaszparovicza.

Prezydenci spotkają się przy okazji biegu narciarskiego "Szlak bez granic", który rozpocznie się w Witowie na Podhalu, a zakończy w Oravicach na Słowacji.

Według programu przedstawionego przez Kancelarię Prezydenta o godz. 10.30 Gaszparovicz i Komorowski wezmą udział w otwarciu IV rekreacyjnego biegu "Szlak bez granic" w Witowie; kwadrans później mają rozpocząć się rozmowy prezydentów w leśniczówce "U Zięby", a po ich zakończeniu przewidziane są oświadczenia prezydentów dla mediów.

O godz. 11.30 prezydenci spotkają się z samorządowcami, a godzinę później wezmą udział w uroczystości wręczenia pucharów uczestnikom biegu.

Prezydencki minister Jaromir Sokołowski powiedział w piątek PAP, że rozmowa prezydentów ma dotyczyć w dużej mierze przygotowań do majowego szczytu NATO w Chicago. Komorowski będzie przewodniczył polskiej delegacji na szczycie Sojuszu w Stanach Zjednoczonych, na którym jednym z wiodących tematów ma być przyszłość misji w Afganistanie.

Podczas szczytu NATO w 2010 r. sojusznicy zdecydowali, że do końca 2014 r. opuszczą Afganistan. Polacy wchodzą w skład podporządkowanych NATO Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF) i odpowiadają przede wszystkim za bezpieczeństwo w prowincji Ghazni. Jesienią rozpoczął się proces redukcji polskiego kontyngentu: na dziesiątą zmianę misji pojechało 2,5 tys. żołnierzy, o 100 mniej niż wiosną.

Kolejnym tematem sobotniego spotkania - według ministra Sokołowskiego - ma być kwestia polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej, które rozpocznie się 1 lipca tego roku. Komorowski będzie chciał omówić z Gaszparoviczem także przygotowania do szczytu prezydentów Grupy Wyszehradzkiej planowanego wiosną na Słowacji.

Według Sokołowskiego, nie zabraknie także tematów bieżących, m.in. kwestii związanych z relacjami UE i Polski z Białorusią.

Na skutek zaostrzenia sankcji przez UE Białoruś wezwała ambasadorów UE i Polski do wyjazdu z Mińska. W reakcji na te działania władz białoruskich wycofano z Mińska ambasadorów państw UE na konsultacje do kraju. Rzecznik białoruskiego MSZ Andrej Sawinych powiedział w piątek PAP, że celem Białorusi w relacjach z UE jest konstruktywny dialog i wyraził przekonanie, że po osiągnięciu tego, powrót ambasadorów UE do Mińska będzie już tylko kwestią czasu.

Prezydenci Polski i Słowacji omówią również kwestie związane z relacjami gospodarczymi. Jedną z głównych kwestii będzie - jak zapowiedział Sokołowski - perspektywa budowy interkonektora gazowego na granicy polsko-słowackiej.

Sokołowski powiedział, że jest to bardzo interesująca inicjatywa, która ma wpisać się w ogólnoeuropejski system przesyłowy i "byłaby logicznym elementem korytarza północ-południe". Według ministra, prezydentowi zależy na zwiększaniu liczby transgranicznych połączeń energetycznych. Istnieje duża szansa na dofinansowanie projektu połączenia systemów przesyłowych gazu ziemnego Polski i Słowacji ze środków unijnych.

Zainteresowanie strony polskiej budową interkonektora gazowego między Polską a Słowacją ma związek z inwestycją terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu i perspektywą wydobycia w Polsce gazu łupkowego. (PAP)

eaw/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)