Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W sobotę święto polskiej dyplomacji; MSZ odsłania kulisy swej pracy

0
Podziel się:

W sobotę z okazji Dnia Służby Zagranicznej gmach MSZ będzie otwarty dla
zwiedzających. Zainteresowani kulisami pracy resortu będą mogli spotkać się z dyplomatami, obejrzeć
gabinet szefa MSZ oraz zobaczyć, jak prezentują się najbardziej okazałe ambasady RP na świecie.

W sobotę z okazji Dnia Służby Zagranicznej gmach MSZ będzie otwarty dla zwiedzających. Zainteresowani kulisami pracy resortu będą mogli spotkać się z dyplomatami, obejrzeć gabinet szefa MSZ oraz zobaczyć, jak prezentują się najbardziej okazałe ambasady RP na świecie.

Siedziba MSZ przy al. Szucha w Warszawie będzie dostępna dla zwiedzających w sobotę od godz. 10 do 18. Chętni mogli się rejestrować na stronie www.dsz.msz.gov.pl; zrobiło to ok. 500 osób, w piątek nie było już wolnych miejsc. Jednak MSZ zapewnia, że nikt, kto w sobotę przyjdzie do ministerstwa, nie spotka się z odmową wejścia do siedziby resortu.

Jak powiedział PAP rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć reprezentacyjne pomieszczenia ministerstwa, wystawę mebli oraz innych eksponatów związanych z historycznym i obecnym wystrojem placówek dyplomatycznych, a także historią polskiej dyplomacji. Będzie też okazja zajrzeć do gabinetu szefa polskiej dyplomacji i zobaczyć, jak wyglądają kulisy pracy Radosława Sikorskiego.

Po siedzibie MSZ zwiedzających będą oprowadzali ambasadorowie. Tematem tegorocznego Dnia Służby Zagranicznej jest rola architektury i wzornictwa w budowaniu wizerunku polskiej polityki zagranicznej. "Będziemy pokazywać najpiękniejsze, najnowocześniejsze placówki, bo również poprzez sztukę i architekturę dbamy o pozytywny wizerunek naszego kraju za granicą" - powiedział Wojciechowski.

Przykładem takiej inwestycji, zaznaczył rzecznik resortu, jest projekt nowej ambasady RP w Berlinie, która obok stałego przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej będzie jedną z najnowocześniejszych placówek dyplomatycznych na świecie. "W czasie Dnia Służby Zagranicznej po raz pierwszy zaprezentujemy publicznie makietę ambasady w Berlinie" - dodał.

Konkurs na projekt polskiej ambasady w stolicy Niemiec, która stanie przy reprezentacyjnej alei Unter den Linden, został rozstrzygnięty w listopadzie ub.r. Ambasada będzie sąsiadować z Bundestagiem, Bramą Brandenburską, słynnym berlińskim Tiergarten i Uniwersytetem Humboldta.

"Pokażemy także projekty modernizacji budynków i nieruchomości należących do MSZ w kraju i za granicą; będziemy się też chwalić tym, jak unowocześniamy strukturę informatyczną, jak polska dyplomacja staje się dyplomacją cyfrową, jak udoskonalamy łączność między centralą a placówkami dyplomatycznymi" - powiedział Wojciechowski.

W trakcie dnia otwartego będzie można obejrzeć również prezentacje multimedialne poświęcone polskim placówkom zagranicznym oraz oryginalne krosna z powołanej do życia w 1926 roku Spółdzielni Artystów Plastyków "ŁAD", której tkaniny ozdabiały wnętrza przedwojennych polskich placówek zagranicznych.

Ponadto w ramach obchodów święta polskiej dyplomacji w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich przy ul. Foksal zostanie w sobotę otwarta wystawa prezentująca zdjęcia najpiękniejszych polskich placówek dyplomatycznych z całego świata. W sobotę gościem specjalnym w siedzibie SAP będzie Krzysztof Ingarden, autor projektu Pawilonu Polskiego na Światową Wystawę Expo 2005 w Aichi. Wystawa będzie prezentowana do 21 listopada.

Elementem obchodów Dnia Służby Zagranicznej będzie też piątkowa uroczystość w Pałacu Prezydenckim, podczas której prezydent Bronisław Komorowski odznaczy najlepszych dyplomatów oraz osoby zaangażowane w dyplomację publiczną i promocję Polski na świecie.

Z kolei szef MSZ Radosław Sikorski przyzna trzy nagrody resortowe: dla najlepszego konsula, dla kierownika placówki za wykazywanie szczególnej troski o zachowanie wysokich standardów estetycznych kierowanej placówki zagranicznej oraz dla kierownika placówki zagranicznej za osiągnięcia w dyplomacji publicznej i komunikacji medialnej. "Oprócz tego już tradycyjnie przyznamy nagrodę ministra spraw zagranicznych, odznakę honorową +Bene Merito+, która jest wyróżnieniem za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej" - dodał rzecznik MSZ.

Dzień polskiej dyplomacji ustanowił w 2009 roku minister Radosław Sikorski na pamiątkę pierwszej oficjalnej depeszy dyplomatycznej odrodzonej Polski, którą 16 listopada 1918 roku wysłał w świat Józef Piłsudski. (PAP)

mzk/ eaw/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)