Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W sobotę w stolicy Parada Równości

0
Podziel się:

Uchwalenie ustawy o związkach partnerskich, walka z przejawami
dyskryminacji wobec osób LGBT i innych mniejszości oraz ochrona przed mową nienawiści - to niektóre
z postulatów tegorocznej Parady Równości, która odbędzie się w Warszawie w najbliższą sobotę.

Uchwalenie ustawy o związkach partnerskich, walka z przejawami dyskryminacji wobec osób LGBT i innych mniejszości oraz ochrona przed mową nienawiści - to niektóre z postulatów tegorocznej Parady Równości, która odbędzie się w Warszawie w najbliższą sobotę.

Parada Równości to coroczna manifestacja środowisk LGBT (Lesbijek, Gejów, Biseksualistów i osób Transseksualnych) oraz osób sprzeciwiających się homofobii i dyskryminacji. W tym roku parada rozpocznie się o godz. 13 przed Sejmem i zakończy na pl. Bankowym, gdzie zorganizowane zostanie Miasteczko Równości, które będzie finałem imprezy - poinformowano na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Hasło tegorocznej imprezy to: "Wszyscy chcą kochać".

Postulaty, z jakimi wystąpią w tym roku uczestnicy Parady Równości, to: uchwalenie ustawy o związkach partnerskich, wprowadzenie do szkół rzetelnej, neutralnej światopoglądowo edukacji seksualnej, obejmującej także kwestie różnorodności społeczeństwa, aktywna walka rządu z przejawami dyskryminacji wobec osób LGBT i innych mniejszości, poszerzenie przepisu o mowie nienawiści w Kodeksie karnym o kwestie dotyczące tożsamości płciowej i orientacji seksualnej, wprowadzenie przepisów ułatwiających proces medycznej i prawnej zamiany płci, a także nowelizacja ustawy o ochronie praw zwierząt.

Jak podkreślił rzecznik prasowy Parady Równości przedstawiający się jako Jej Perfekcyjność, do organizatorów zgłosili się przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), którzy chcą monitorować przygotowania i przebieg imprezy. Przedstawiciele Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE zainteresowani byli m.in. przebiegiem współpracy ze stołecznymi urzędami, formalnościami, które trzeba było załatwić w ramach przygotowań. Będą brali także udział w paradzie. Ich obserwacje zostaną zawarte w raporcie.

Jej Perfekcyjność podkreślił, że współpraca organizatorów ze stołecznymi urzędami układała się bardzo dobrze. "W większości przypadków mogliśmy liczyć na rady i pomoc w przygotowaniu wniosków" - mówił.

W dniu parady zorganizowany zostanie Punkt Informacyjny (przy ul. Widok 19), gdzie można będzie uzyskać informacje dotyczące zarówno manifestacji, jak i towarzyszących jej imprez.

W zorganizowanym na pl. Bankowym Miasteczku Równości swoje stoiska wystawiać będą firmy, instytucje, kluby, partie polityczne.

Gwiazdą imprezy będzie Michal Canitrot - francuski DJ, producent muzyki house i soul. Zagra dwugodzinny koncert podczas marszu, a także później, w Miasteczku Równości.

Przez całą noc pomiędzy klubami, które włączyły się w organizacje parady, będzie kursował specjalny autobus dla gości, bezpłatny, z ochroną. "Zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie naszych gości, uczestników parady i imprez jej towarzyszących, dlatego postanowiliśmy udostępnić autobus, którym bezpiecznie będą mogli się przemieszczać" - mówił Jej Perfekcyjność.

Parady Równości odbywają się w Polsce od 2001 r. Organizacji imprezy zakazał w 2004 r. ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński - wtedy zamiast niej odbył się wiec przed Ratuszem, a w 2005 r. - parada przeszła mimo zakazu prezydenta. Później uznano, że zakaz był niezgodny z prawem, co potwierdził m.in. Trybunał Konstytucyjny. (PAP)

akw/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)