Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W sobotę wybory nowego prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich

0
Podziel się:

Nowy prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich zostanie wybrany w sobotę
podczas Walnego Zjazdu stowarzyszenia w Warszawie. Obecnie stowarzyszeniem kieruje reżyser Jacek
Bromski.

Nowy prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich zostanie wybrany w sobotę podczas Walnego Zjazdu stowarzyszenia w Warszawie. Obecnie stowarzyszeniem kieruje reżyser Jacek Bromski.

Walny Zjazd Stowarzyszenia Filmowców Polskich odbędzie się w hotelu Sofitel Warsaw Victoria. W porządku obrad znajdą się m.in. wybory nowego prezesa stowarzyszenia oraz członków Zarządu Głównego, Komisji Rewizyjnej, Sądu Koleżeńskiego - wyjaśniła rzeczniczka stowarzyszenia, Aleksandra Klanowska.

Podczas zjazdu odbędą się także dyskusja i głosowanie na temat zmian w statucie stowarzyszenia; ponadto filmowcy wysłuchają sprawozdania ustępującego Zarządu - dodała rzeczniczka.

Jak przypomniała Klanowska, poprzedni Walny Zjazd Stowarzyszenia Filmowców Polskich odbył się w 2007 r. Na prezesa Stowarzyszenia wybrano wówczas - już po raz kolejny - reżysera Jacka Bromskiego.

Bromski kieruje Stowarzyszeniem Filmowców Polskich nieprzerwanie od 1996 roku. Obecnie trwa jego czwarta kadencja na stanowisku prezesa (w tym trzecia pełna). W 1996 r. Bromski zastąpił ówczesnego prezesa Jerzego Domaradzkiego, który wyjechał za granicę. Później Bromski był trzykrotnie wybierany przez Walny Zjazd na szefa stowarzyszenia.

Pierwszym w historii prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich był reżyser Jerzy Kawalerowicz - przez trzy kadencje, w latach 1966-78. Następnie funkcję prezesa pełnili: Andrzej Wajda (1978-81), Janusz Majewski (1983-90), Jan Kidawa-Błoński (1990-94) i Jerzy Domaradzki (1994-96), zastąpiony przez Bromskiego.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich, które zostało założone w 1966 r., a w tym roku świętuje swoje 45-lecie, to największa w Polsce organizacja zrzeszająca ludzi filmu. Obecnie liczy ok. 1700 członków. Są to m.in. osoby odpowiedzialne za tworzenie filmów (reżyserzy, producenci, operatorzy), aktorzy, a także filmowi krytycy. Siedziba Zarządu Głównego stowarzyszenia znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Sobotni Walny Zjazd będzie zamknięty dla mediów. Wyniki wyborów zostaną podane do publicznej wiadomości po jego zakończeniu - poinformowała Klanowska.

Obecny prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski (ur. 1946 we Wrocławiu) jako reżyser ma w dorobku m.in. filmy: "Ceremonia pogrzebowa" (1984), "Zabij mnie glino" (1987), "Sztuka kochania" (1989), "Dzieci i ryby" (1996), "U Pana Boga za piecem" (1998), "To ja, złodziej" (2000), "Kariera Nikosia Dyzmy" (2002), "Kochankowie Roku Tygrysa" (2005), "U Pana Boga w ogródku" (2007), "U Pana Boga za miedzą" (2009) i "Uwikłanie" (2011), a także serial telewizyjny "Kuchnia polska" (1993).

Za swoje filmy zdobywał nagrody. "Ceremonię pogrzebową" uhonorowano za najlepszy debiut reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, za film "To ja, złodziej" przyznano nagrodę główną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mar-del-Plata w Argentynie, a komedia "U Pana Boga w ogródku" zdobyła w Gdyni Nagrodę Specjalną Jury.

Bromski w latach 1965-1970 studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w latach 1972-1974 polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a od 1974 do 1978 roku reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 70. był popularnym prezenterem muzycznym, prowadził m.in. festiwale w Sopocie i Opolu. W 1988 r. razem z Juliuszem Machulskim i Jackiem Moczydłowskim założył Zespół Filmowy Zebra.

Był koproducentem trzech filmów nagrodzonych Złotymi Lwami w Gdyni: "Historii miłosnych" w reżyserii Jerzego Stuhra (1997), "Długu" Krzysztofa Krauzego (1999) i "Dnia Świra" Marka Koterskiego (2002).

Bromski współorganizował Polski Instytut Sztuki Filmowej; w latach 2005-2008 był przewodniczącym Rady Instytutu. Jest ponadto założycielem działającej przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi ZAPA (Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych).(PAP)

jp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)