Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W sobotę zmiany w kompetencjach wojewody i samorządów

0
Podziel się:

Ograniczenie zadań wojewodów na korzyść władz samorządowych zakładają
przepisy wchodzące w życie w sobotę. W wyniku zmian do władz lokalnych trafią m.in. sprawy związane
z zarządzaniem parkami krajobrazowymi, gospodarką odpadami; sprawy środowisk kombatanckich i
ośrodki doradztwa rolniczego. Wojewoda będzie natomiast m.in. kontrolował gospodarowanie mieniem
publicznym w województwie i odpowiadał za zarządzanie w sytuacjach kryzysowych.

Ograniczenie zadań wojewodów na korzyść władz samorządowych zakładają przepisy wchodzące w życie w sobotę. W wyniku zmian do władz lokalnych trafią m.in. sprawy związane z zarządzaniem parkami krajobrazowymi, gospodarką odpadami; sprawy środowisk kombatanckich i ośrodki doradztwa rolniczego. Wojewoda będzie natomiast m.in. kontrolował gospodarowanie mieniem publicznym w województwie i odpowiadał za zarządzanie w sytuacjach kryzysowych.

Nowe przepisy mają na celu uporządkowanie podziału kompetencji między administracją wojewódzką a samorządową.

W piątek wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski spotkał się w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim z dyrektorem Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Sylwestrem Grotkowskim, pełnomocnikiem wojewody ds. kombatantów i osób represjonowanych Zbigniewem Czaplickim, a także z przedstawicielami kilku mazowieckich parków krajobrazowych. W wyniku zmian zadania związane z tymi obszarami przejdą w zakres kompetencji samorządów.

"Myślę, że samorząd będzie dawał większe możliwości realizacji planów i projektów (niż administracja wojewódzka), ze względu na to, że budżet kraju odczuwa w dużo większym stopniu skutki kryzysu finansowego niż budżet samorządu" - zwrócił się Kozłowski do uczestników spotkania. "Myślę więc, że dla zadań, które realizujecie, ta zmiana będzie korzystna" - dodał.

Jak zaznaczył, najmniej obaw związanych ze zmianą podziału kompetencji powinny mieć parki krajobrazowe. "Możecie tylko na niej zyskać" - podkreślił.

P.o. dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Mazowieckiego, Chojnowskiego i Brudzeńskiego Ludwik Ryncarz podziękował wojewodzie za dobrą współpracę. Jak dodał, przechodzi "z pewnym niepokojem do marszałka". Niepokój wyrażał też dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Sylwester Grotkowski.

"Strach i obawy są zrozumiałe, ale wierzę, że rzeczywistość będzie pozytywna" - zaznaczył Kozłowski. Jak dodał, wierzy, że zmiana będzie dla wszystkich korzystna. "Zresztą ona jest logiczna. Jeśli chodzi o rolnictwo, już od dawna większość kompetencji w tym obszarze ma marszałek województwa. Przesunięcie ośrodków doradztwa rolniczego do marszałka pozwoli im w większym stopniu skorzystać ze środków unijnych" - dodał wojewoda.

Wchodząca w życie 1 sierpnia nowelizacja ustawy kompetencyjnej - razem z ustawą o wojewodzie i administracji rządowej oraz służbie cywilnej - definiuje wojewodów głównie jako przedstawicieli Rady Ministrów w terenie.

Wojewodowie będą mieli prawo w określonych przypadkach m.in. do wydawania poleceń administracji zespolonej (w tym policji, straży pożarnej, inspekcjom), a także jednostkom samorządu terytorialnego. Będą ponadto kontrolować gospodarowanie mieniem publicznym w województwie, sprawował nadzór nad samorządem, będzie też ponosił odpowiedzialność za zarządzanie i wydawanie poleceń w sytuacjach kryzysowych, a także za stan porządku i bezpieczeństwa publicznego.

Nowelizacja wprowadza hierarchiczne podporządkowanie administracji rządowej wojewodzie, który zyskuje prawo do wglądu we wszelki sprawy prowadzone przez służby. Ponadto wojewoda, jako zwierzchnik administracji rządowej, odpowiada za jej działanie i posiada pełną informację o jej poczynaniach. Tym samym służby zespolone, straże i inspekcje muszą mu przekazywać informacje o wynikach kontroli prowadzonych w ich jednostkach.

Dodatkowo od 1 stycznia 2010 roku wojewoda będzie powoływał i odwoływał inspektora wojewódzkiego Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Sanepid).

Zmiany spowodują, że część kompetencji i zadań wojewodów przejmie teraz samorząd. Marszałkowi województwa będzie podlegać m.in. zarządzanie parkami krajobrazowymi, gospodarka odpadami, sprawami środowisk kombatanckich, czy ośrodkami doradztwa rolniczego. Do rad gmin trafią natomiast sprawy z zakresu ustanowienia lub zniesienia pomników przyrody, użytków ekologicznych oraz zespołów przyrodniczo-krajobrazowych.

Sejmik województwa będzie się zajmował nadzorem i nadaniem statusu wojewódzkim ośrodkom doradztwa rolniczego.

Zgodnie z nowelą wójt, burmistrz lub prezydent miasta będzie musiał się zgodzić na prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psów ras uznawanych za agresywne. Nowe prawo przewiduje, że rada powiatu, po zasięgnięciu opinii wójtów określi rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie. Na rzecz marszałka województwa przeniesione zostaną dotychczasowe zadania w zakresie udzielania zezwolenia na prowadzenie prywatnej praktyki psychologicznej. Marszałek stanie się podmiotem współpracującym z regionalną radą psychologów.(PAP)

stk/ mzk/ par/ la/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)