Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Sopocie zainaugurowano rok szkolny 2011: 2012

0
Podziel się

#
Dochodzi oświadczenie Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" i wypowiedź rzecznika
prasowego MEN
#

bEifyCOJ

# Dochodzi oświadczenie Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" i wypowiedź rzecznika prasowego MEN #

01.09. Sopot (PAP) - Ogólnopolska inauguracja roku szkolnego 2011/2012 odbyła się w czwartek w szkole podstawowej nr 1 w Sopocie. Wzięli w niej udział m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i minister edukacji narodowej Katarzyna Hall.

Po uroczystości, która odbyła się na nowym boisku szkolnym, Hall zapewniła, że "szkoły są przygotowane do przyjęcia dzieci sześcioletnich". Powiedziała, że dokłada liczba sześciolatków uczęszczających do szkoły będzie znana w połowie września.

bEifyCOL

W środę w Sejmie Hall poinformowała, że do 84 proc. szkół podstawowych uczęszczają już dzieci sześcioletnie, które uczą się w klasach pierwszych lub w tzw. zerówkach.

Szefowa resortu edukacji przypomniała w czwartek, że na przystosowanie placówek do przyjęcia młodszych dzieci przeznaczane są pieniądze m.in. z programu "Radosna szkoła". "W szkolne miejsca zabaw jest wyposażonych już 77 proc. szkół, po bieżącym roku szkolnym do użytku ma być oddanych ponad dwa tysiące placów zabaw" - wymieniała.

Dyrektor sopockiej "jedynki" Wojciech Jankowski poinformował, że szkoła przyjmuje dzieci sześcioletnie od trzech lat. "W pierwszym roku było ich stosunkowo niewiele, w drugim i w obecnym roku naukę podjęło ok. 50 proc. sześciolatków zamieszkujących rejon szkoły" - wyjaśnił.

W Sopocie minister przypomniała, że rok szkolny 2011/2012 został ogłoszony "Rokiem szkoły z pasją". Nawiązując do tego hasła wyjaśniła, że szkoła to nie tylko lekcje i powinno się w niej dziać o wiele więcej.

bEifyCOR

"Chodzi o to, aby byli w szkołach ludzie z pasją myślący też o działaniu wychowawczym, jakim jest uczenie współpracy, wrażliwości na potrzeby innych, dzielenia się z innymi; aby uwrażliwili młodych ludzi, starali się zarazić swoimi pasjami; chcemy, aby w jak największym stopniu w szkołach były obecne organizacje pozarządowe, m.in. harcerze i wolontariusze" - powiedziała.

Uczestniczący w inauguracji roku szkolnego w Sopocie Borusewicz życzył nauczycielom i uczniom, aby "z radością przebywali w szkole".

W oświadczeniu przekazanym PAP w czwartek Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wyraziła oburzenie niezaproszeniem przewodniczącego oświatowej "Solidarności" na sopocką inaugurację. "Obecność na tej uroczystości prezesa ZNP potwierdza, że MEN prowadzi dialog tylko z tym związkiem zawodowym" - napisano w oświadczeniu.

Pytany o sprawę rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej Grzegorz Żurawski poinformował PAP, że zaproszenie dla przewodniczącego oświatowej "Solidarności" zostało wysłane na adres podany przez Sekcję Krajową oraz że na uroczystości była obecna szefowa lokalnej "Solidarności".

bEifyCOS

Jak informuje MEN, nowy rok szkolny rozpocznie w różnych typach szkół 5 mln 474 tys. 600 uczniów. Będzie to ostatni rok trzyletniego okresu obniżania wieku szkolnego. Od 1 września 2012 obowiązek szkolny obejmie wszystkie sześciolatki.(PAP)

bls/ dsr/ ls/ gma/

bEifyCPm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)