Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.07.2011 17:38

W Sopocie zakończyło się nieformalne spotkanie ministrów zdrowia UE

Wyrównywanie szans zdrowotnych Europejczyków, tworzenie centrów monitorowania zaburzeń komunikacji u dzieci oraz zwalczanie neurodegeneracyjnych chorób mózgu - to tematy poruszone podczas zakończonego w Sopocie nieformalnego spotkania ministrów zdrowia 27 państw UE.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wyrównywanie szans zdrowotnych Europejczyków, tworzenie centrów monitorowania zaburzeń komunikacji u dzieci oraz zwalczanie neurodegeneracyjnych chorób mózgu - to tematy poruszone podczas zakończonego w Sopocie nieformalnego spotkania ministrów zdrowia 27 państw UE.

Drugiego dnia spotkania, w środę, dyskutowano na temat czynników wpływających na zdrowie. Mówiono o walce z otyłością, promocji zdrowego trybu życia i o chorobach cywilizacyjnych, które w Europie są przyczyną 68 proc. zgonów.

Minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała podczas konferencji prasowej, że w grudniu podczas formalnego spotkania ministrów zdrowia polska prezydencja będzie chciała przyjęcia konkluzji dotyczącej zgody wszystkich krajów UE w zakresie wyrównywania szans zdrowotnych Europejczyków.

Wyjaśniła, że "miałoby się to odbywać poprzez skuteczną walkę np. z narkomanią, paleniem tytoniu, alkoholizmem, ale też przez pokazywanie dobrych przykładów, czyli zdrowej żywności i skutecznej walki z otyłością".

Dyrektor Generalna Dyrekcji ds. Zdrowia i Konsumentów Komisji Europejskiej Paola Testori Coggi powiedziała w Sopocie, że "wyrównywanie szans w zdrowiu mieszkańców UE jest szczególnym priorytetem". "Chodzi o rozwiązanie problemu różnic w stanie zdrowia pomiędzy regionami, ale również pomiędzy różnymi warstwami społecznymi" - dodała.

W 2008 r. różnica w średniej długości życia mężczyzn w różnych krajach UE wynosiła 14 lat. W niektórych krajach zachodnioeuropejskich śmiertelność przed 65. rokiem życia spadła do poziomu jednocyfrowego, podczas gdy w Europie Wschodniej wiek 65 lat osiąga tylko co trzeci mężczyzna.

Kopacz poinformowała, że Polska chce, aby w grudniu podjąć temat tworzenia Regionalnych Centrów Monitorowania zaburzeń komunikacji u dzieci (wzroku, słuchu i mowy). Jak wyjaśniła, powinna istnieć jednolita polityka europejska w sprawie obligatoryjnych badań przesiewowych u dzieci w zakresie zaburzeń komunikacyjnych.

Polska będzie zabiegała też o wspólne stanowisko ws. zwalczania neurodegeneracyjnych chorób mózgu (np. Alzheimera). Sprawa dotycząca m.in. wczesnego rozpoznania i leczenia chorób ma byc omawiana podczas spotkań we wrześniu i październiku.

Kopacz wyjaśniła, że "teraz do grudnia mamy czas na indywidualne rozmowy z poszczególnymi członkami UE, aby mieć pewność, że proponowane przez polską prezydencję konkluzje zostaną przyjęte jednogłośnie przez wszystkie 27 krajów". Jak powiedziała, "dopiero po przyjęciu konkluzji mogą się rozpocząć konkretne działania w zgłoszonych sprawach".

W środę w Sopocie ministrowie zdrowia dyskutowali na temat e-zdrowia. Kopacz poinformowała, że przedstawiciele resortów UE zwrócili uwagę na potrzebę telemedycyny, e-recepty czy e-zaświadczenia. "Doszliśmy do wniosku, że powinno się to zakończyć nie na zapowiedziach, ale na realizacji pomysłu, aby informatyzacja, informacja w zdrowiu była informacją, która przekracza granice naszych państw, a lekarz pacjenta, który jest leczony w innym kraju, miał pełną informację na temat jego zdrowia" - powiedziała.

Paola Testori Coggi powiedziała, że na ukończeniu są w KE prace dotyczące ram postępowania w zakresie e-zdrowia. Zauważyła, że największym wyzwaniem w tej sprawie jest stworzenie systemu interoperacyjnego. Jak dodała, dla wszystkich państw członkowskich e-zdrowie jest priorytetem, natomiast wdrożenie go przysparza trudności. "Musimy zapewnić, że kiedy ten system wejdzie w życie, to będzie zapewniał interoperacyjność wewnątrz kraju, jak i pomiędzy krajami członkowskimi" - dodała.

Dyrektor w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. zdrowia (SANCO) Andrzej Ryś powiedział PAP, że podczas posiedzenia w Sopocie udało się przedyskutować wszystkie planowane tematy. "Bardzo sprawnie minister Kopacz prowadziła spotkanie i zbierała podziękowania" - dodał. Zauważył, że "jest pozytywny klimat do pracy, do rozmowy i do uzgadniania tych strategicznych celów". (PAP)

Bożena Leszczyńska (PAP)

bls/ itm/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz