Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W środę decyzja prezydenta ws. ustaw zdrowotnych; trzy mają zostać zawetowane

0
Podziel się:

W środę prezydent Lech Kaczyński ogłosi
swoją decyzję w sprawie pakietu ustaw zdrowotnych. Nieoficjalnie
wiadomo, że trzy z nich zawetuje.

W środę prezydent Lech Kaczyński ogłosi swoją decyzję w sprawie pakietu ustaw zdrowotnych. Nieoficjalnie wiadomo, że trzy z nich zawetuje.

Kancelaria Prezydenta planuje na środę konferencję prasową, podczas której Lech Kaczyński ogłosi swoją decyzję.

Prezydent w poniedziałek poinformował, że podjął już decyzję odnośnie pakietu ustaw zdrowotnych. Zaznaczył, że "to nie będzie decyzja taka sama w stosunku do wszystkich sześciu ustaw".

Jak mówił, są wśród ustaw zdrowotnych przedłożenia "całkowicie sprzeczne z jego przekonaniami", zarówno jeżeli chodzi o pewne prawa pracowników, przede wszystkim pacjentów oraz w ogóle relacje państwo-obywatel.

Z nieoficjalnych informacji PAP zbliżonych do kierownictwa klubu parlamentarnego PiS wynika, że prezydent ma zawetować ustawy: o przekształceniu zoz-ów w spółki, o pracownikach zoz-ów oraz ustawę wprowadzającą reformę służby zdrowia.

Jednocześnie prezydent ma podpisać ustawy: o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach w ochronie zdrowia. Nie wykluczone jest też, że prezydent skieruje do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Zgodnie z ustawą o zoz-ach zostałyby one obligatoryjnie przekształcone w spółki kapitałowe działające w oparciu o prawo handlowe. Samorządy otrzymałyby 100 proc. kapitału zakładowego, którym mogłyby dysponować.

To one miałyby podejmować decyzje o ewentualnej sprzedaży udziałów. Taki zapis daje samorządom możliwość całkowitego wyzbycia się kapitału zoz-ów, ale także zachowania całości lub w większości udziałów.

W ustawie wprowadzającej reformę służby zdrowia określono m.in. szczegółowe zasady przekształcenia zoz-ów w spółki.

Zakłada ona możliwość umorzenia zobowiązań publicznoprawnych przekształcającym się zoz-om (chodzi o zobowiązania na dzień 31 grudnia 2007 r.). Spółki kapitałowe zarządzające zoz-ami mają otrzymywać ich nieruchomości w dzierżawę.

Z kolei ustawa o pracownikach zoz-ów m.in. zrównuje ich czas pracy, a tym samym wydłuża czas pracy zatrudnionych w warunkach, które mogą być szkodliwe, m.in. radiologów, patomorfologów, pracowników prosektoriów i medycyny sądowej, którzy do tej pory pracowali 5 godzin dziennie.

W myśl ustawy czas pracy pracowników zoz-ów nie może przekraczać 7 godz. 35 min. dziennie, a w przypadku pracowników technicznych, obsługi, gospodarczych i administracyjnych - 8 godz. dziennie.

Jednocześnie prezydent ma nie wetować trzech ustaw: o prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia oraz o konsultantach w ochronie zdrowia.

Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta zakłada utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta, którego na pięcioletnią kadencję będzie powoływał premier. W ustawie zebrano najważniejsze prawa i obowiązki pacjenta.

Obok oczywistych praw do udzielenia pacjentom świadczenia w stanie nagłego zagrożenia zdrowia czy porodu, zapisano też prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających aktualnej wiedzy medycznej, a w sytuacji ograniczonego do nich dostępu - do "rzetelnej, opartej na kryteriach medycznych, procedury ustalającej kolejność dostępu do tych świadczeń".

Zgodnie z ustawą, pacjent ma też prawo żądać, aby udzielający mu świadczeń lekarz zasięgnął opinii innej osoby wykonującej zawód medyczny lub zwołał konsylium lekarskie (ustawa pozwala jednak lekarzowi odmówić, jeśli uzna żądanie za "oczywiście bezzasadne").

Ustawa o akredytacji reguluje możliwość wystąpienia przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych z wnioskiem o potwierdzenie spełniania określonych standardów ich udzielania. Potwierdzenie ma wydawać minister zdrowia, na wniosek Rady Akredytacyjnej, w formie certyfikatu. W przypadku gdy podmiot nie spełnia wymaganych standardów, nastąpi odmowa akredytacji.

Ustawa o konsultantach w większości sankcjonuje przepisy już obowiązujące w rozporządzeniach. Określa tryb powoływania i odwoływania konsultantów w ochronie zdrowia, zarówno na poziomie krajowym, jak i wojewódzkim.(PAP)

ann/ eaw/ pro/ mok/ mhr/

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)