Notowania

wiadomości
12.05.2011 15:57

W środę nadzwyczajna sesja Rady Miasta Krakowa o finansach miasta

Planowane w tym roku podwyżki czynszów za mieszkania komunalne i przewidywane podwyżki opłat dla mieszkańców będą tematem nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krakowa zwołanej na przyszłą środę.

Podziel się
Dodaj komentarz

Planowane w tym roku podwyżki czynszów za mieszkania komunalne i przewidywane podwyżki opłat dla mieszkańców będą tematem nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krakowa zwołanej na przyszłą środę.

"Chcemy merytorycznej, a nie politycznej dyskusji o problemach miasta" - mówił w czwartek podczas konferencji prasowej przewodniczący klubu radnych PO - który złożył wniosek o zwołanie sesji - Grzegorz Stawowy.

Radni PO chcą, by informację o stanie finansów miasta i planowanych podwyżkach opłat m.in. za komunikację miejską, żłobki, przedszkola, wodę i odprowadzanie ścieków osobiście przedstawił prezydent Jacek Majchrowski, a nie ktoś z jego podwładnych.

"Mieszkańcy mają prawo dowiedzieć się, co ich czeka" - mówił Stawowy. Według radnych PO prezydent Majchrowski powinien przedstawić plan działania w najgorszym z możliwych dla Krakowa wariantów - gdy Regionalna Izba Obrachunkowa unieważni Wieloletnią Prognozę Finansową Miasta i okaże się, że zabraknie ok. 190 mln zł na sfinansowanie inwestycji i spłatę kredytów, zaś zadłużenie miasta na koniec roku wyniesie 65,61 proc. (przekroczy dopuszczalny poziom 60 proc.).

"Chcemy, żeby prezydent przedstawił plan naprawczy: jakie inwestycje wstrzymać i gdzie szukać oszczędność w takim wypadku" - mówili radni.

Radni PO poinformowali, że w środę wieczorem otrzymali pocztą elektroniczną 14 projektów uchwał dotyczących planowanych przez władze miasta podwyżek. "Na razie nie chcemy ich komentować. Niektóre mają po kilkadziesiąt stron" - podkreślali radni PO.

Jak dodał radny Andrzej Hawranek z projektu dotyczącego podatków wynika, że między 2012 a 2014 r. miałyby one wzrosnąć do maksymalnych, dopuszczalnych ustawą stawek.

"Oczekujemy, że środowa sesja to będzie rzetelna debata, która realnie przestawi finanse miasta" - podkreślił Stawowy.

Rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek zapewniła w czwartek PAP, że prezydent przedstawi radnym informację o sytuacji finansowej miasta osobiście. (PAP)

wos/ par/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz