Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W środę oficjalnie wystartował plebiscyt "Polacy z werwą"

0
Podziel się:

Plebiscyt "Polacy z werwą", który ma promować młodych ludzi mogących
przysłużyć się rozwojowi Polski, zainaugurowano oficjalnie w środę w Warszawie. Zwycięzcy zostaną
wyłonieni w siedmiu kategoriach istotnych dla poprawy jakości życia w kraju.

Plebiscyt "Polacy z werwą", który ma promować młodych ludzi mogących przysłużyć się rozwojowi Polski, zainaugurowano oficjalnie w środę w Warszawie. Zwycięzcy zostaną wyłonieni w siedmiu kategoriach istotnych dla poprawy jakości życia w kraju.

Będą to: nauka, medycyna, ochrona środowiska, innowacje w biznesie, kultura i sztuka, design i sport.

Każdy ze zwycięzców w swojej kategorii otrzyma grant w wysokości 50 tys. zł na rozwój działalności zawodowej oraz statuetkę projektu Pawła Althamera.

Jak powiedział na środowym spotkaniu z mediami w Warszawie aktor i reżyser teatralny Mikołaj Grabowski, członek zespołu jurorów w kategorii "Kultura i sztuka", wyjątkowość tego plebiscytu polega na tym, że nagrody będą przyznawane ludziom, którzy nie są znani i medialni.

Można do niego zgłaszać osoby do 35. roku życia (a w kategorii nauka - do 40.), które mają "pomysły, pasję i wytrwałość w dążeniu do wybranego celu" - podkreślali organizatorzy. Przydzielone w plebiscycie nagrody mają pomóc laureatom w dalszym rozwoju i odniesieniu sukcesu zawodowego.

W pierwszym etapie głosowania kandydaci do nagrody zgłaszani przez członków zespołów jurorskich - każdy może zaproponować najwyżej trzy osoby. Następnie członkowie jury głosują, poprzez przyznawanie punktów, na zaproponowanych kandydatów, przy czym nie mogą oddawać głosów na tych, którzy sami podali. Na tej zasadzie wyłonione zostają po trzy osoby z każdej kategorii.

Drugi etap, który rozpocznie się 1 maja i potrwa do 20 września 2013 r., będzie polegał na głosowaniu publicznym za pośrednictwem strony internetowej plebiscytu (www.polacyzwerwą.pl). W tym okresie każdy będzie mógł oddać głos na wybranego kandydata.

Do ostatniego etapu przejdzie 14 osób, po dwie z każdej kategorii. Spośród nich zespoły jurorów wyłonią ostatecznie siedmiu zwycięzców.

Kapituła plebiscytu wybierze ponadto laureata Nagrody Specjalnej - za szczególny i oryginalny wkład w popularyzację danej dziedziny życia.

Według prof. Magdaleny Fikus, przewodniczącej jury w kategorii "Nauka", w dziedzinie tej zgłoszone zostały osoby reprezentujące różne gałęzie nauki, w tym socjologię, biologię, biofizykę, a także pogranicze nauk przyrodniczych i medycyny. "Są to wszystko ludzie, którym +się chce+ i wszyscy zasługują na wyróżnienie" - powiedziała prof. Fikus.

W składzie zespołów jurorskich zasiadły autorytety w każdej z poszczególnych dziedzin, m.in.: muzyk jazzowy Leszek Możdżer, który przewodniczy kury w kategorii "Kultura i sztuka", Gosia Baczyńska i Andrzej Mleczko, członkowie jury w kategorii "Design", Włodzimierz Szaranowicz i Tomasz Zimoch w kategorii "Sport", Jerzy Hausner w kategorii "Innowacje w biznesie", prof. Zbigniew Gaciong z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie, przewodniczący jury w kategorii "Medycyna", Jacek Bożek z Klubu Gaja (najstarszej polskiej organizacji ekologicznej), przewodniczący jury w dziedzinie "Ochrona środowiska".

Ogłoszenie wyników plebiscytu, który został zainicjowany przez PKN Orlen, nastąpi podczas uroczystej gali w październiku 2013 r. (PAP)

jjj/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)