Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W środę polskie obchody Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego

0
Podziel się:

W środę w Warszawie odbędą się główne polskie obchody Światowego Dnia
Społeczeństwa Informacyjnego. Zaplanowano debatę w Pałacu Prezydenckim, spotkanie środowiska
teleinformatycznego z przedstawicielami rządu i parlamentu, a wieczorem galę w Zamku Ujazdowskim.

W środę w Warszawie odbędą się główne polskie obchody Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego. Zaplanowano debatę w Pałacu Prezydenckim, spotkanie środowiska teleinformatycznego z przedstawicielami rządu i parlamentu, a wieczorem galę w Zamku Ujazdowskim.

Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego został ustanowiony w 2006 r. rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych jako kontynuacja Światowego Dnia Telekomunikacji. Święto to przypada 17 maja. W tym roku obchodzone jest pod hasłem "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na terenach słabo zurbanizowanych".

Polskie Towarzystwo Informatyczne - organizator obchodów w naszym kraju - wyznaczyło najważniejsze uroczystości na środę 18 maja.

Tego dnia przed południem w Pałacu Prezydenckim rozpocznie się debata poświęcona konfrontacji idei społeczeństwa obywatelskiego i społeczeństwa informacyjnego. Uczestnicy będą rozmawiać m.in. o roli mediów elektronicznych w rewolucjach w Afryce Północnej i obywatelskich zastosowaniach internetu w Polsce. Dyskusja będzie się też toczyć wokół pytania, czy marketing idei w sieci oraz nadużycia w dostępie do informacji mogą prowadzić do nowych form totalitaryzmu.

Wieczorem w Zamku Ujazdowskim zaplanowano spotkanie przedstawicieli rządu i parlamentu ze środowiskiem teleinformatycznym. Tematem rozmów mają być wzajemne oczekiwania przy wdrażaniu Europejskiej Agendy Cyfrowej w czasie polskiej prezydencji. Ogłoszony w maju ub.r. dokument zakłada, że do 2013 r. każdy Europejczyk ma mieć dostęp do szerokopasmowego internetu, a do 2015 r. połowa będzie robić internetowe zakupy.

Agenda wytycza plan działania KE na najbliższe kilka lat, na który składa się m.in. 27 propozycji legislacyjnych. Mają one doprowadzić do szybkiego rozwoju sieci internetowych wysokiej przepustowości, stworzenia jednolitego rynku cyfrowego w UE, zwiększenia zaufania do internetu i bezpieczeństwa jego użytkowników, wzrostu umiejętności informatycznych społeczeństwa, wzrostu nakładów na badania i rozwój, tak by w 2020 roku w dziedzinie telekomunikacji w sumie osiągnęły one co najmniej 11 mld euro rocznie. Jednolity rynek telekomunikacyjny ma zapewnić, że wszyscy będą mogli korzystać z handlu i usług w internecie.

Po spotkaniu w Zamku Ujazdowskim ma rozpocząć się Wielka Gala Dnia Społeczeństwa Informacyjnego. W jej trakcie zostaną wręczone nagrody Infostar i Infostat. Te pierwsze przyznawane są przez Polskie Towarzystwo Informatyczne oraz Centrum Promocji Informatyki za osiągnięcia biznesowe, rozwiązania informatyczne oraz promocję teleinformatyki. Z kolei statuetki Infostat są przyznawane za dokonania na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Podczas gali zostaną też wręczone nagrody dla dzieci i nauczycieli, laureatów konkursu informatycznego.

Wśród patronów tegorocznych obchodów Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego są m.in.: prezydent Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i sekretarz generalny Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) Hamadoun Toure.

Środowe imprezy nie są jedynymi związanymi z obchodami ŚDSI. Na czwartek w MSWiA zaplanowano konferencję pt. "Stan polskiego internetu", a na piątek - spotkanie dotyczące programów dla Polski Wschodniej.(PAP)

ral/ pad/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)