Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W środę posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu

0
Podziel się:

(dochodzi szerszy background)

(dochodzi szerszy background)

18.11.Warszawa (PAP) - Polityka prorodzinna i bioetyka, w tym kwestia zapłodnienia in vitro oraz zagadnienia dotyczące Komisji Majątkowej, Funduszu Kościelnego i cmentarzy wyznaniowych - będą głównymi tematami środowych obrad Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski.

Współprzewodniczącymi Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu są metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź oraz wicepremier i szef MSWiA Grzegorz Schetyna.

Podczas środowego spotkania Komisji Wspólnej stronę kościelną reprezentować będą także: sekretarz generalny Episkopatu bp Stanisław Budzik, bp toruński Andrzej Suski i abp senior gdański Tadeusz Gocłowski. Ze strony rządowej obecni będą: szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasz Arabski, minister edukacji Katarzyna Hall, minister kultury Bogdan Zdrojewski oraz sekretarz stanu w MSWiA Tomasz Siemioniak.

W obradach nie wezmą udziału minister skarbu państwa Aleksander Grad, abp Józef Życiński i bp Andrzej Dzięga; ich obecność jest usprawiedliwiona.

Jeszcze pod koniec października br. Kloch i rzeczniczka MSWiA Wioletta Paprocka zapowiadali, że w listopadzie Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu zajmie się sprawą zwrotu Kościołowi ziem, zabranych w czasach PRL. Według mediów mają być zmienione zasady ich zwrotu: wycenę przedstawiać ma także strona rządowa, a w postępowaniu mają brać udział władze lokalne i Agencja Nieruchomości Rolnych. Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem to strona kościelna przedstawia dokumenty, dotyczące konkretnej sprawy: wieczysto-księgowe i geodezyjne, oraz tzw. operaty szacunkowe sporządzane przez wpisanych na listę uprawnionych rzeczoznawców majątkowych.

Komisja Majątkowa działa na podstawie ustawy z 1989 r., uchwalonej w Sejmie IX kadencji (1985-89). W jej skład wchodzi dwanaście osób; po sześciu przedstawicieli rządu i Episkopatu. W ostatnim czasie zmienił się skład strony rządowej.

Komisja zajmuje się zwrotem majątków, które zgodnie z ustawą z 1950 r. - nie podlegały nacjonalizacji, gdyż nie przekraczały 50 hektarów. Często jednak je odbierano, nie wystawiając żadnych pokwitowań.

W ostatnich miesiącach sporo dyskusji w mediach budziła m.in. sprawa zwrotu poznańskim elżbietankom gruntów na Białołęce w Warszawie (operat szacunkowy wycenił ziemię na 30 mln zł, wg samorządu jest warta 240 mln) w zamian za utracone nieruchomości w Wielkopolsce. Poza tym podawano także w wątpliwość zasadność przyznania warszawskim szarytkom 16 hektarów w Opolu w ramach rekompensaty za utracone po wojnie warszawskie nieruchomości.

Przez 16 lat działania komisji rozstrzygnęła ona ponad 2000 spraw, do rozpatrzenia zostało około 300, jednak wiele zostało załatwionych "w trybie nieuzgodnienia stanowiska" - nie osiągnięto porozumienia. Obecnie działa pięć komisji majątkowych, zajmujących się zwrotem dóbr Kościołów prawosławnego, ewangelickiego, gminy wyznaniowej żydowskiej i innych związków wyznaniowych.

W lutym tego roku Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu zdecydowała, że w dyskusjach nt. zapłodnienia pozaustrojowego in vitro wezmą udział eksperci ze strony Kościoła.

Hierarchowie przypomnieli stronie rządowej, iż z moralnego punktu widzenia Kościół jest przeciwny sztucznemu zapłodnieniu w probówce. Powołano się na nauczanie Kościoła, że "jest ono bowiem samo w sobie niegodziwe i sprzeczne z godnością rodzicielstwa oraz jednością małżeńską (Donum vitae)".

Strona kościelna wnosi o prawne uregulowanie kwestii związanych z in vitro i zgłasza gotowość włączenia się do procesu konsultacyjnego, ponieważ w Polsce sztuczne zapłodnienie pozaustrojowe nie jest regulowane żadnym prawem. Kontrowersje wzbudza m.in. sprawa zamrażania, przechowywania i niszczenia zarodków.

Jak poinformował PAP we wtorek rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch, komisja zbierze się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Przypomniał, że pierwsze spotkanie przedstawicieli obecnego rządu ze stroną kościelną odbyło się dziewięć miesięcy temu, kiedy to ustalono sprawy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania.

Od roku 1999 r. spotkania Komisji Wspólnej odbywają się przemiennie w gmachu Episkopatu Polski i siedzibach rządowych. Wcześniej odbywały się wyłącznie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ostatnie spotkanie Komisji Wspólnej miało miejsce 13 lutego 2008 r. Było to pierwsze spotkanie gremium w obecnym składzie. Miejscem obrad była siedziba Prezesa Rady Ministrów.

Komisja Wspólna przedstawicieli Rządu i Episkopatu powstała po II wojnie światowej. Początkowo (w latach 1949-56) nosiła nazwę Komisja Mieszana, później przemianowana na Komisję Wspólną Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. Została powołana w celu utrzymywania stałych kontaktów między rządem i Episkopatem do rozwiązywania problemów dotyczących stosunków między państwem i Kościołem. (PAP)

skz/ pru/ malk/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)