Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W środę Radio Racja rozpocznie nadawanie programu

0
Podziel się:

21.2.Białystok (PAP) - Białostockie Radio Racja rozpocznie emisję
na Białoruś pierwszych audycji w języku białoruskim w środę, 22
lutego - poinformował PAP we wtorek prezes zarządu tej rozgłośni
Eugeniusz Wappa.

bELkvCcB

21.2.Białystok (PAP) - Białostockie Radio Racja rozpocznie emisję na Białoruś pierwszych audycji w języku białoruskim w środę, 22 lutego - poinformował PAP we wtorek prezes zarządu tej rozgłośni Eugeniusz Wappa.

Przygotowywane w Białymstoku programy będą nadawane na razie na falach średnich. Pierwsze audycje mają trwać 1-2 godziny dziennie, mają być słyszalne w centralnej i wschodniej Białorusi.

W ciągu miesiąca rozgłośnia powinna zacząć też nadawać na UKF, korzystając z częstotliwości 105,5 MHz, którą ma zapisaną w koncesji. Wtedy czas emisji programu będzie już dłuższy.

bELkvCcD

W białostockim studiu Radia Racja pracować będą dziennikarze z Polski znający się na problematyce białoruskiej oraz dziennikarze z Białorusi. Jak powiedział Wappa, będzie to m.in. grupa korespondentów we wszystkich ważniejszych miastach w tym kraju.

"Od spraw poważnych po sprawy wesołe; stawiamy na regionalne informacje z różnych regionów Białorusi" - tak mówi o programie rozgłośni, który ma być uzupełniany także z innych źródeł, m.in. depeszami agencji prasowych. Po uzyskaniu możliwości nadawania programu na UKF, w ramówce będzie też więcej audycji autorskich i muzyki.

Radio Racja to rozgłośnia, która kilka lat temu nadawała z Białegostoku i Warszawy program dla mniejszości białoruskiej w Polsce, odbierany także w części Białorusi. Zaprzestała swej działalności z powodu trudności finansowych. Wtedy działała jako instytucja non profit, utrzymywana m.in. z pieniędzy przekazywanych przez międzynarodowe fundacje.

Obecnie jej działalność ma być finansowa z budżetu państwa. Stacja ma studio radiowe w tym samym miejscu w Białymstoku, gdzie mieściło się ono kilka lat temu.

bELkvCcJ

Pod koniec stycznia niemiecka firma Media Consulta, która ma współpracować m.in. z polskim partnerem Europejskie Radio dla Białorusi, wygrała przetarg na nadawanie finansowanych przez Unię Europejską audycji na Białoruś.

Komisja Europejska przeznaczyła na ten projekt, obejmujący audycje radiowe i telewizyjne, internet, wsparcie białoruskiej prasy oraz szkolenia dziennikarzy, 2 mln euro. Przegrał w tej konkurencji m.in. wspólny projekt polskiego radia i telewizji publicznej, ale ci partnerzy zapowiedzieli odwołanie od rozstrzygnięcia przetargu.

Niewykluczone, że Radio Racja i Europejskie Radio dla Białorusi porozumieją się w przyszłości co do wspólnego prowadzenia rozgłośni. Jak mówią nieoficjalnie przedstawiciele Radia Racja, takie rozmowy są już prowadzone. (PAP)

rof/ jra/ mw/

bELkvCde
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)