Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W środę rozpoczną się Targi Academia

0
Podziel się:

Rekordowa w stosunku do poprzednich lat liczba 86 wystawców weźmie udział w
piątej edycji Targów Książki Akademickiej i Naukowej Academia, które rozpoczną się w środę na
Politechnice Warszawskiej. Rok temu w targach uczestniczyły 72 wydawnictwa.

Rekordowa w stosunku do poprzednich lat liczba 86 wystawców weźmie udział w piątej edycji Targów Książki Akademickiej i Naukowej Academia, które rozpoczną się w środę na Politechnice Warszawskiej. Rok temu w targach uczestniczyły 72 wydawnictwa.

Jacek Oryl, prezes firmy Murator Expo, która organizuje targi Academia, powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że w tym roku wśród wystawców więcej jest wydawnictw związanych z instytutami naukowymi, przybyło też oficyn, których charakter nie jest stricte naukowy jak Czarne, Zeszyty Literackie, Państwowy Instytut Wydawniczy. W stosunku do poprzednich edycji zmniejszyła się natomiast liczba wydawnictw politechnicznych biorących udział w targach.

Rekordowa liczba wystawców na targach Academia nie świadczy, zdaniem Piotra Dobrołęckiego z Biblioteki Analiz, o dobrej kondycji wydawnictw z branży naukowej. "Kończący sie rok 2011 był dla książki bardzo trudny. Zaczęło się od wprowadzenia 5-procentowego podatku VAT na książki, potem były kłopoty związane z zagmatwanymi przepisami w okresie przejściowym we wprowadzaniu tego podatku, do tego doszły kolosalne opóźnienia w płatnościach za sprzedane książki, co wywołało efekt domina. Dystrybutorzy zalegali wydawcom, wydawcy drukarniom, a drukarnie dostawcom papieru, tak że dzisiaj sytuacja kryzysowa objęła już cały łańcuch produkcji i sprzedaży książek" - mówił Dobrołęcki.

Zdaniem Dobrołęckiego, w najtrudniejszej sytuacji znaleźli się średni i mali wydawcy, a wśród nich wydawcy akademiccy i naukowi, którzy publikują corocznie 40 proc. wszystkich tytułów książek w Polsce, dzięki czemu w ogromny i zazwyczaj niedoceniany sposób przyczyniają się do rozwoju polskiej kultury i nauki. W ostatnich miesiącach z grona wydawców akademickich ubyły dwie zasłużone oficyny - Wydawnictwa Naukowo-Techniczne i Wiedza Powszechna.

Problemom funkcjonowania wydawnictw naukowych i akademickich poświęcone będzie spotkanie wydawców z Witoldem Jurkiem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które odbędzie się w czwartek, drugiego dnia targów. Zaplanowano też debatę organizowaną przez "Dziennik Gazetę Prawną" na temat nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym pt. "Polskie szkolnictwo wyższe - nowe przepisy na stare problemy. W piątek odbędzie się spotkanie z Jackiem Santorskim kierowane przede wszystkim do studentów, pt. "Jak przetrwać studnia i stać sie liderem w świecie, który oszalał".

Z okazji targów wydawcy przygotowali dla zwiedzających specjalne rabaty. Taniej będzie można kupić książki Oficyny Wydawniczej Politechniki Warszawskiej, Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego, Oficyny Wydawniczej SGH. Po raz pierwszy organizatorzy targów Academia proponują uczestnikom akcję "Wymieńmy się książkami". Każdy może przynieść książki, na których mu już nie zależy i wymienić je na te, które są mu potrzebne. Za każdy pozostawiony egzemplarz można wziąć inny spośród dostępnych na stoisku "Książka za książkę".

Pierwszego dnia targów odbędzie się wręczenie nagród w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową Academia, do którego w tym roku wydawcy zgłosili 110 pozycji. W środę poznamy laureata nagrody głównej Academia, Nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej, Pucharu Naczelnej Organizacji Technicznej oraz kilkunastu wyróżnień.

W tym roku targom Academia po raz pierwszy towarzyszy ogłoszenie wyników konkursu Economicus za najlepszą książkę ekonomiczną, organizowanego przez redakcję "Dziennika Gazety Prawnej". Nagroda przyznawana będzie w dwóch kategoriach - najlepsza książka propagująca wiedzę ekonomiczną oraz najlepszy poradnik ekonomiczny.

Targi Academia odbywać się będą od 19 do 21 października na Politechnice Warszawskiej. (PAP)

aszw/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)