Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W środę rusza w Bydgoszczy festiwal reportażu "Camera Obscura"

0
Podziel się:

Projekcja dokumentu "Królik po berlińsku" Bartka Konopki, polskiego
kandydata do Oscara, rozpocznie w środę międzynarodowy festiwal reportażu "Camera Obscura". W tym
roku o nagrody festiwalowe w dwóch konkursach walczy 26 obrazów.

Projekcja dokumentu "Królik po berlińsku" Bartka Konopki, polskiego kandydata do Oscara, rozpocznie w środę międzynarodowy festiwal reportażu "Camera Obscura". W tym roku o nagrody festiwalowe w dwóch konkursach walczy 26 obrazów.

Film Konopki to niezwykła historia muru berlińskiego widziana z perspektywy mieszkających tam królików. W 1961 roku zwierzęta zostały uwięzione w pasie zieleni dzielącym Berlin Wschodni od Zachodniego.

"Przebywały tam aż do zburzenia muru w 1989 roku, uczestnicząc w kolejnych wydarzeniach historycznych. Tym sposobem berlińskie króliki podzieliły los ówczesnych mieszkańców NRD, którzy w izolacji od świata wiedli niepewny żywot pod okiem komunistycznej władzy" - mówił Remigiusz Zawadzki, dyrektor festiwalu.

W tym roku autorzy najlepszych reportaży telewizyjnych wezmą udział w dwóch konkursach: o Nagrodę Grand Prix im. Ryszarda Kapuścińskiego o wartości 3 tys. euro, ufundowaną przez prezydenta Bydgoszczy, przyznawaną przez jury w międzynarodowym konkursie reportaży telewizyjnych o czasie ekranowym powyżej 20 minut. W ogólnopolskim konkursie dla utworów o czasie ekranowym do 20 minut przyznana zostanie Nagroda Główna, o wartości 1,5 tys. euro, a także przewidziano honorowe wyróżnienia w kategoriach: reportaż śledczy, reportaż społeczny, reportaż radiowy.

"Przestrzeń Teatru Polskiego w Bydgoszczy, stanowiącego centrum festiwalowe, zostanie zdominowana przez reportaż literacki autorstwa Rity Baum, która +przemieni ciało w pismo+ na ścianach foyer podczas intermedialnej ekspozycji. Poza konkursem dla profesjonalistów, jak co roku, w ramach sekcji Młodych Talentów będzie można obejrzeć również amatorskie produkcje" - podkreślił Zawadzki.

Nagrodą dla najlepszego młodego twórcy będzie ufundowane przez Unię Akademicką stypendium w "Przedszkolu Filmowym" Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W jury tegorocznych konkursów znaleźli się m.in. polska dokumentalistka Lidia Duda, pochodząca z Litwy norweska dziennikarka i dokumentalistka Ilze Burkovska-Jacobsen, francuski producent, autora reportaży i filmów dokumentalnych Antoine Leonard-Maestrati oraz autor ponad pięćdziesięciu fotoreportaży z całego świata, Grzegorz Klatka.

Udział w Camera Obscura 2009 wezmą również reprezentanci takich stacji telewizyjnych jak: BBC, DISCOVERY, CNN, ARTE, ZDF, TF1, SBS Australia, TVN, TVP, POLSAT. W programie festiwalu są także pokazy specjalne, pokonkursowa wystawa fotoreportaży Grand Press Photo 2009, koncerty, warsztaty, konferencje, prezentacje artystycznych form radiowych oraz panel dyskusyjny z udziałem widzów i słuchaczy: "Artystyczna Forma Radiowa - sztuka audialna, wizualna, a może niepotrzebna?".

Festiwal zakończy w sobotę gala finałowa, podczas której zostaną wręczone nagrody. (PAP)

olz/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)