Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W środę Sejm ma zająć się projektem uchwały ws. krzyża

0
Podziel się:

Jeszcze w środę wieczorem Sejm może zająć się zainicjowanym przez koło
Polska Plus projektem uchwały w sprawie ochrony wolności wyznania. Projekt krytykuje orzeczenie
Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który wypowiedział się przeciwko wieszaniu krzyży w klasach
szkolnych we Włoszech.

*Jeszcze w środę wieczorem Sejm może zająć się zainicjowanym przez koło Polska Plus projektem uchwały w sprawie ochrony wolności wyznania. Projekt krytykuje orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który wypowiedział się przeciwko wieszaniu krzyży w klasach szkolnych we Włoszech. *

Wstępnie debatę nad projektem zaplanowano w środę między godz. 19.30 a 20.30. Jest to jednak punkt sporny w porządku obrad Sejmu i dlatego decyzję o jego wprowadzeniu posłowie podejmą w głosowaniu po godz. 18.00.

Pod projektem przygotowanym przez koło Polska Plus podpisali się także posłowie z klubów PO, PiS i PSL.

W projekcie Sejm apeluje do parlamentów państw członkowskich Rady Europy o "podjęcie wspólnej refleksji nad sposobami ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy".

"Sejm wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny i z tego względu ocenia krytycznie wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zakazujący obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech" - czytamy w projekcie.

Jak zaznaczono, "znak krzyża jest nie tylko symbolem religijnym i znakiem miłości Boga do ludzi, ale w sferze publicznej przypomina o gotowości do poświęcenia dla drugiego człowieka, wyraża wartości budujące szacunek dla godności każdego człowieka i jego praw". W projekcie deklarowana jest także "wrażliwość na respektowanie wolności myśli, sumienia i wyznania".

Autorzy projektu wskazują ponadto "na zasadniczy i pozytywny wkład chrześcijaństwa w rozwój praw osoby ludzkiej, kulturę narodów Europy i jedność naszego kontynentu i podkreślają, że "zarówno jednostka jak i wspólnoty mają prawo do wyrażania własnej tożsamości religijnej i kulturowej, która nie ogranicza się do sfery prywatnej".

Przypominają także, że "w przeszłości, szczególnie w okresie dyktatury nazistowskiej i komunistycznej, akty wrogości wobec religii połączone były z masowym łamaniem praw człowieka i prowadziły do dyskryminacji".

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł na początku listopada, że wieszanie krzyży w klasach to naruszenie "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolności religijnej uczniów". Orzeczenie to wydał w związku ze skargą na obecność krzyża, złożoną przez obywatelkę włoską pochodzącą z Finlandii. Ponadto trybunał nakazał państwu włoskiemu wypłatę kobiecie odszkodowania w wysokości 5 tysięcy euro za "straty moralne". (PAP)

ajg/ ura/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)