Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W stoczni w Gdańsku zwodowano specjalistyczny statek

0
Podziel się:

Częściowo wyposażony kadłub specjalistycznego statku do obsługi platform
wiertniczych zwodowano w piątek w Stoczni Gdańsk SA. Jednostkę "Vestland Insula" zbudowano dla
norweskiego armatora. W stoczni budowane są obecnie cztery statki.

Częściowo wyposażony kadłub specjalistycznego statku do obsługi platform wiertniczych zwodowano w piątek w Stoczni Gdańsk SA. Jednostkę "Vestland Insula" zbudowano dla norweskiego armatora. W stoczni budowane są obecnie cztery statki.

Rzeczniczka stoczni Aldona Dybuk poinformowała PAP, że jednostkę o długości 85 m i szerokości 20 m zamówiła norweska stocznia Hellesoy Verft w Lofallstrand. Jest to pierwszy tego typu kadłub zbudowany w stoczni w Gdańsku.

Jest to statek typu PSV (Platform Supply Vessel), służący do obsługi platform wiertniczych. W Gdańsku zamontowano m.in. układy napędowe do utrzymywania jednostki w jednej pozycji na pełnym morzu podczas rozładunku i załadunku, 200 ton rur, pompy oraz uchwyty do mocowania przewożonych ładunków.

Prace wyposażeniowe na statku zostaną dokończone w stoczni w Norwegii, do której zostanie odholowany jeszcze w tym miesiącu.

Jednostka będzie dysponować powierzchnią ładunkową o wielkości 1 tys. m kw. oraz 80 zbiornikami. Może transportować m.in. wodę pitną, sprzęt, materiały budowlane i niezbędne chemikalia. Statek o napędzie elektrycznym może osiągać prędkość 15 węzłów na godzinę.

W stoczni w Gdańsku powstaje już kadłub drugiego takiego samego statku. W zakładzie montowane są też kadłuby dwóch promów samochodowo-pasażerskich o długości 170 m dla norweskiej grupy stoczniowej Group Fosen w Bergen. Również dla norweskiej grupy Kleven Maritime stocznia buduje trawler rybacki.

Zgodnie z planem restrukturyzacji, Stocznia Gdańsk SA ma opierać swoją działalność na trzech rodzajach produkcji: specjalistycznych statkach, wieżach wiatrowych i różnego typu wielkogabarytowych konstrukcjach stalowych. W latach 2010-2012 stocznia planuje zrealizować plany inwestycyjne o wartości ok. 300 mln zł.

W połowie listopada ub. roku w stoczni została uruchomiona pierwsza linia produkująca wieże wiatrowe; jej zdolność produkcyjna wynosi 100 wież rocznie. Obecnie produkowane są wieże dla niemieckiej firmy Nordex, potentata w produkcji turbin i kompletnych elektrowni wiatrowych.

W maju 2010 r. na terenie stoczni ma być uruchomiona Fabryka Wież Wiatrowych. Zakłada się, że rocznie będzie produkowała 200 konstrukcji.

W lipcu 2009 r. Komisja Europejska zaakceptowała plan restrukturyzacji Stoczni Gdańsk. Zgodnie z decyzją, stocznia nie musiała zwracać pomocy publicznej. Mogła skorzystać z dodatkowej pomocy w wysokości 150 mln zł na spłatę długów. Stocznia zobowiązała się też do zdywersyfikowania produkcji oraz zmniejszenia mocy produkcyjnych i zatrudnienia.

Stocznia Gdańsk SA należy do dwóch akcjonariuszy: spółki Gdańsk Shipyard Group (75 proc.) i Agencji Rozwoju Przemysłu SA (25 proc.). Gdańsk Shipyard Group jest spółką kontrolowaną przez trzech ukraińskich przedsiębiorców będących współtwórcami i współudziałowcami grupy metalurgicznej ISD. (PAP)

bls/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)