Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W stolicy wybrano najlepsze książki akademickie i naukowe

0
Podziel się:

Książka "Położnictwo" tom I-IV zdobyła nagrodę główną w konkursie na
najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2011. Nagrody wręczono w środę podczas inauguracji
Targów Książki Akademickiej i Naukowej Academia na Politechnice Warszawskiej.

Książka "Położnictwo" tom I-IV zdobyła nagrodę główną w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2011. Nagrody wręczono w środę podczas inauguracji Targów Książki Akademickiej i Naukowej Academia na Politechnice Warszawskiej.

Wydana przez Wydawnictwa Lekarskiego PZWL książka powstała pod redakcją Grzegorza H. Bręborowicza. Była najlepszą wyłonioną w konkursie ACADEMIA 2012 wśród książek naukowych, podręczników akademickich, monografii, serii wydawniczych i tłumaczeń wydanych w latach 2011-2012.

Do konkursu mogli przystąpić wszyscy polscy wydawcy, mający w swojej ofercie książki akademickie i naukowe. W tym roku zgłoszono około stu propozycji. Nagrodą główną dla zwycięskiego wydawnictwa jest czek na wydruk 150 tys. stron.

Oprócz nagrody głównej, na targach przyznano Nagrodę Rektora Politechniki Warszawskiej - zdobyła ją książka "Inżynieria metali i ich stopów" Stanisława Skrzypka i Karola Przybyłowicza, wydana przez Wydawnictwo Akademii Górniczo-Hutniczej.

Wydawnictwu Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych w Warszawie - wydawcy książki "Podstawy eksploatacji statków powietrznych" prof. Jerzego Lewitowicza - przyznano nagrodę TECHNICUS za najlepszą książkę techniczną w konkursie organizowanym przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.

Podczas inauguracji targów wręczono również nagrody w 2. edycji konkursu ECONOMICUS "Dziennika Gazety Prawnej" za najlepszą książkę ekonomiczną. ECONOMICUS to nagroda redakcji "Dziennika Gazety Prawnej" przyznawana wydawcom oraz autorom, których publikacje z zakresu ekonomii i gospodarki wyróżniają się na tle konkurencji wysokim poziomem merytorycznym i edytorskim.

Nagrodę w kategorii "najlepsza książka szerząca wiedzę ekonomiczną" zdobyła opublikowana przez Studio Emka książka "Biznes po polsku" Leszka Czarneckiego. Tytuł najlepszego poradnika ekonomicznego otrzymała książka "Sukcesja w rodzinie biznesowej" Tomasza Budziaka, wydana przez Poltext. Nagroda za najlepsze tłumaczenie zagranicznej książki ekonomicznej przypadła Kurhaus Publishing, wydawcy "Wielkiego problemu drobniaków" (autorstwa Thomasa Sargenta i Francois R. Velde).

Targi organizowane przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Oficynę Wydawniczą Politechniki Warszawskiej (PW) i Murator EXPO odbywają się od środy do piątku w Gmachu Głównym PW. W tym roku bierze w nich udział około 40 wystawców - wydawców publikacji naukowych i podręczników akademickich oraz książek popularnonaukowych. "Nowości mamy w tym roku niewiele, ale naprawdę warto je polecić. Zwłaszcza książkę poświęconą Heweliuszowi oraz +Historię zegarmistrzostwa w Polsce+, obie wydane w pięknej serii +Historia techniki polskiej+" - podkreśliła w rozmowie z PAP Krystyna Wagner z Instytutu Technologii Eksploatacji.

"Mamy książki z dziedzin tak rozmaitych, jak różny jest uniwersytet - jest humanistyka, nauki ścisłe, przyrodnicze... Jak zwykle na targach sprzedajemy je z 20-procentowym rabatem" - podkreśliła Monika Wielga z Wydawnictw UW, która pracuje w wydawnictwie i uczestniczy w targach od kilku lat. "W porównaniu do wcześniejszych lat w tym roku jest zdecydowanie gorzej, zarówno pod względem wydawnictw, jak i odwiedzających. Ta zmiana wynika chyba głównie z popularności internetu i książek elektronicznych. Książka drukowana jest coraz mniej poszukiwana. Zresztą książki są dziś dostępne praktycznie w każdej księgarni, nie mówiąc o Internecie" - dodała.

Z okazji targów wielu wydawców przygotowało dla zwiedzających rabaty. Po raz kolejny odbywa się akcja "Wymieńmy się książkami". Każdy może przynieść książki, na których mu już nie zależy, i wymienić je na te, które są mu potrzebne. Za każdy pozostawiony egzemplarz można wziąć inny spośród dostępnych na stoisku "Książka za książkę".

W środowym programie targów przewidziano również spotkanie z prof. Grzegorzem Kołodko (zatytułowane "Bestseller Wędrujący świat, czyli ekonomia dla ludzi"). W czwartek prof. Tomasz Dołęgowski i dr Jacenty Siewierski poprowadzą spotkanie na temat "religii światowych wobec współczesnych wyzwań gospodarczych". Aż dwie atrakcje przewidziano na piątek. Najpierw prof. Jerzy Bralczyk i dr Jacek Wasilewski omówią nowe zjawiska w języku, później odbędzie się spotkanie z Władysławem Bartoszewskim (pt. "To co najważniejsze"). (PAP)

zan/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)