Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"W stronę Schulza" w Lublinie

0
Podziel się

Nigdy dotąd niepokazywane rysunki Tadeusza Kantora, lalki Janusza
Wiśniewskiego, prace Krystiana Lupy znajdą się na wystawie "W stronę Schulza", którą od soboty
można zwiedzać w Zamku Lubelskim.

bEgrchcR

*Nigdy dotąd niepokazywane rysunki Tadeusza Kantora, lalki Janusza Wiśniewskiego, prace Krystiana Lupy znajdą się na wystawie "W stronę Schulza", którą od soboty można zwiedzać w Zamku Lubelskim. *

Wystawa "W stronę Schulza" jest hołdem złożonym przez współczesnych wybitnych polskich artystów autorowi "Sklepów cynamonowych". Zebrano na niej prace m.in. Kiejstuta Bereźnickiego, którego płótna oddają klimat żydowskich miasteczek, czy Franciszka Maśluszczuka, który jest zafascynowany Schulzem od lat studenckich, o czym świadczą prezentowane na wystawie wczesne grafiki artysty, Zdzisława Beksińskiego, Edwarda Dwurnika, Jerzego Dudy-Gracza, Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Franciszka Starowieyskiego, Rafała Olbińskiego.

Wystawa pokazywana już była w wielu polskich miastach m.in. muzeach narodowych w Krakowie i Gdańsku, w Kielcach, Szczecinie. Jej wernisaż otworzył Rok Polski na Ukrainie (Lwowska Galeria Obrazów), pokazywana była też w muzeach w Odessie, Pradze oraz Tel Awiwie. Każda edycja wystawy jest jednak odmienna od innych, wzbogacana o nowe prace i aranżowana w nowy sposób.

bEgrchcT

Tym razem organizatorzy - fundacja Republika Marzeń - zaprosili do współpracy artystów teatru plastycznego, ekspozycję wzbogaciły prace Jerzego Kaliny, Leszka Mądzika a także Krystiana Lupy. Na wystawie można będzie zobaczyć słynne kukły Janusza Wiśniewskiego ze spektaklu "Koniec Europy" oraz nie pokazywane wcześniej rysunki Tadeusza Kantora. Do grona plakacistów, biorących udział w wystawie, dołączył Waldemar Świerzy ze swoim portretem Schulza.

"Każda edycja tej wystawy jest dla nas samych niespodzianką, bo dochodzą nowe dzieła a narrację plastyczną przygotowuje inny artysta. Tym razem jest to Jerzy Kalina" - powiedział Jan Bończa-Szabłowski, jeden z pomysłodawców wystawy. Kalina zaanektował na potrzeby wystawy nawet sufity sal Zamku Lubelskiego, gdzie podwiesił niczym plafony wielkie malowidła Franciszka Starowieyskiego.

Wystawie czynnej do końca listopada towarzyszyć będą dwa wydarzenia. 19 listopada, w 68 rocznicę śmierci Schulza w zamkowej kaplicy odbędzie się spektakl "Samotność" na podstawie tekstów Schulza w wykonaniu Ignacego Gogolewskiego z muzyką Włodzimierza Nahornego. 29 listopada w lubelskim Teatrze Osterwy odbędzie się koncert jazzowy Krzysztofa Majchrzaka i kwartetu A2 pt. "Stravinariada w stronę Schulza".

Wystawę "W stronę Schulza" w Zamku Lubelskim będzie można oglądać do 30 listopada. (PAP)

bEgrchcZ

aszw/ ls/

bEgrchdu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)