Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Święto Wojsk Specjalnych odsłonięto obelisk pamięci gen. Potasińskiego

0
Podziel się:

Obelisk poświęcony zmarłemu w katastrofie pod Smoleńskiem gen. Włodzimierzowi
Potasińskiemu został odsłonięty w czwartek przed siedzibą Dowództwa Wojsk Specjalnych w Krakowie. W
uroczystości uczestniczyli dowódcy i przedstawiciele wojsk specjalnych z 32 państw.

Obelisk poświęcony zmarłemu w katastrofie pod Smoleńskiem gen. Włodzimierzowi Potasińskiemu został odsłonięty w czwartek przed siedzibą Dowództwa Wojsk Specjalnych w Krakowie. W uroczystości uczestniczyli dowódcy i przedstawiciele wojsk specjalnych z 32 państw.

Uroczystość odsłonięcia obelisku poświęconego b. dowódcy Wojsk Specjalnych odbyła się w ramach obchodzonego w czwartek święta Wojsk Specjalnych w czwartą rocznicę ich powstania. Zakończyła też trwające od środy sympozjum sił specjalnych, w którym uczestniczyli najwyżsi dowódcy i przedstawiciele tego rodzaju wojsk ze wszystkich państw NATO i krajów partnerskich.

"To był prawdziwy żołnierz i wspaniały człowiek, szczególnie w nasze święto odczuwamy jego brak" - mówił o gen. Potasińskim dowódca Wojsk Specjalnych gen. Piotr Patalong.

Jak podkreślił, gen. Potasiński pozostał wzorem do naśladowania, a jego umiejętności i wytrwałość pozwoliły na przeprowadzenie transformacji polskich sił specjalnych. "On wytyczył nam kierunek rozwoju, dlatego powinien nadal nam towarzyszyć w codziennej służbie" - mówił gen. Patalong.

Uczestniczący w święcie Wojsk Specjalnych podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marcin Idzik podkreślił, że ten rodzaj wojska jest najmłodszym i najmniejszym komponentem polskich sił zbrojnych, ale o nieprawdopodobnie dużej sferze oddziaływania. "Wojska specjalne osiągnęły aktualną strukturę, optymalny system dowodzenia i zabezpieczenia logistycznego, kontynuowana jest praca w zakresie modernizacji technicznej" - zaznaczył.

"Komponent, jakim są wojska specjalne, jest najbardziej zgodny z procedurami NATO-wskimi i może walczyć rękę w rękę wraz z innymi sojusznikami, wykonując najbardziej skomplikowane zadania" - ocenił Idzik.

Jak dodał, zgodnie z programem modernizacji i rozwoju wojsk specjalnych do roku 2018 osiągną one pełną zdolność operacyjną i certyfikację. Najważniejszym zadaniem na najbliższe lata ma być utworzenie eskadry działań specjalnych, która, znajdując się w strukturze Dowództwa Sił Powietrznych, będzie do dyspozycji wojsk specjalnych. "Budżet na rok 2011 oraz projekt budżetu na 2012 rok pozwala z optymizmem patrzeć na sposób finansowania nie tylko wojsk specjalnych, ale całych sił zbrojnych" - dodał wiceminister.

Podczas czwartkowej uroczystości Odznaki Honorowe Dowództwa Wojsk Specjalnych otrzymali najwyżsi zagraniczni dowódcy tego rodzaju wojsk, w tym dowódca Sił Specjalnych NATO w Europie gen. Frank Kisner oraz dowódca amerykańskich Sił Specjalnych w Europie gen. Michael Repass. Na uroczystości obecny był także dowódca operacji specjalnych Stanów Zjednoczonych adm. Eric Olson.

Gen. Frank Kisner chwalił Polskę za szybkość rozwoju jej wojsk specjalnych, co jest dowodem ciężkiej pracy i oddania zaangażowanych w to ludzi.

Jak mówił, zamierzenia NATO wymagają zwiększenia liczebności sił specjalnych ponad obecnie dostępne. "Mając to na uwadze oczekujemy na dalszy rozwój i wzrost możliwości operacyjnych polskich wojsk specjalnych, co leży w interesie nie tylko Polski, ale również pomaga zrealizować zamierzenia NATO związane z siłami specjalnymi" - dodał.

Dowódca sił specjalnych NATO w Europie podziękował polskim żołnierzom za wyróżniające się zaangażowanie w operacjach ISAF w Afganistanie. "Poświęcenie, jakie codziennie demonstrują, szkoląc siły afgańskie, i równocześnie podejmując działania bezpośrednie, pokazuje szerokie możliwości i dokonania oczekiwane od operatorów sił specjalnych" - mówił gen. Kisner. (PAP)

rgr/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)