Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Szczecinie odbyła się Manifa Różnorodności

0
Podziel się:

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w sobotę w Szczecinie w Manifie
Różnorodności, podczas której domagano się zaprzestania dyskryminacji kobiet oraz wszelkich
mniejszości, m.in. homoseksualistów, ludzi różnych wyznań, niepełnosprawnych.

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w sobotę w Szczecinie w Manifie Różnorodności, podczas której domagano się zaprzestania dyskryminacji kobiet oraz wszelkich mniejszości, m.in. homoseksualistów, ludzi różnych wyznań, niepełnosprawnych.

Współorganizator Manify, Daniel Michalski z Kampanii Przeciw Homofonii powiedział PAP, że szczecińskie spotkanie integruje różne lokalne środowiska, które są lub czują się dyskryminowane. Podał przykłady takich osób dyskryminowanych w ostatnim czasie w regionie.

"Są to m.in. mężczyzna, który nie mógł odziedziczyć mieszkania po swoim partnerze, homoseksualista lżony i wyzywany przez sąsiadów, lesbijka dyskryminowana w swoim miejscu pracy. Przykładem dyskryminowania osób niewierzących czy innych niż katolickie wyznań było zdjęcie symboli religijnych różnych religii, które zawieszono w sali sesyjnej szczecińskiego magistratu. Zdjęto je po paru minutach zostawiając jedynie krzyż katolicki"- powiedział Michalski.

Uczestnicy Manify domagali się m.in. uchwalenia ustawy o związkach partnerskich i powołania w Szczecinie pełnomocnika ds. równego traktowania przy zachodniopomorskim urzędzie marszałkowskim.

"Dobre państwo to takie, które szanuje i chroni prawa mniejszości. Dobrze, gdyby tacy pełnomocnicy powoływani byli w innych miastach - im więcej będziemy rozmawiać o prawach mniejszości, tym demokracja będzie dojrzalsza" - powiedział poseł Bartosz Arłukowicz (SLD) podpisując apel w tej sprawie.

W Manifie uczestniczyli m.in. przedstawiciele Partii Kobiet, SLD, Ogólnopolskiego Ruchu Ateistyczno-Lewicowego, Ruchu Poparcia Palikota.

"Ogromną wartością jest równość różnorodności i tej wartości chciałabym bronić, w kraju zdominowanym przez sposób myślenia, który rości sobie prawo do tego, żeby następował dyktat większości. Nie zgadzam się na dyktat większości. Wszelkie grupy mniejszościowe mają swoje prawa, których mają prawo bronić" - powiedziała PAP prezeska Fundacji Trans-fuzja, Anna Grodzka, gość specjalny szczecińskiej Manify.

Na Placu Lotników, gdzie odbywała się Manifa, zebrało się również kilkudziesięciu członków organizacji prawicowych m.in. Narodowego Odrodzenia Polski i kibiców klubu Pogoń Szczecin. Krzykami starali się zagłuszać wystąpienia uczestników Manify, rzucili w ich stronę kilka jajek. Skandowali hasła sprzeciwu wobec "promowania dewiacji na ulicach Szczecina". Do poważnych incydentów nie doszło.

Manify zaplanowane są również w innych miastach. Spotkania te, organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, odbędą się niedzielę w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Toruniu i Wrocławiu, a we wtorek 8 marca - w Poznaniu, Katowicach i Łodzi.(PAP)

szt/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)