Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Szczyrku VI Krajowy Zjazd Aptekarzy

0
Podziel się:

#
Dochodzi informacja o obecności na zjeździe ministra zdrowia.
#

# Dochodzi informacja o obecności na zjeździe ministra zdrowia. #

20.01. Szczyrk (PAP) - VI Krajowy Zjazd Aptekarzy rozpocznie się w piątek po południu w Szczyrku. Farmaceuci mają m.in. podjąć decyzję dotyczącą protestu w sprawie przepisów refundacyjnych; wybiorą także nowe władze. W piątek weźmie w nim udział minister zdrowia.

Jak poinformował PAP rzecznik Naczelnej Rady Aptekarskiej Eugeniusz Jarosik, podczas zjazdu - który potrwa do niedzieli - zostaną przedstawione sprawozdania: z pracy Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej; Naczelnego Sądu Aptekarskiego; Naczelnej Komisji Rewizyjnej. Farmaceuci podejmą m.in. decyzję w sprawie dalszego przebiegu protestu oraz wybiorą władze Naczelnej Rady Aptekarskiej.

W biurze prasowym resortu zdrowia poinformowano PAP, że minister zdrowia Bartosz Arłukowicz ma przybyć na otwarcie zjazdu w piątek o godz. 14.

NRA domaga się zniesienia kar dla farmaceutów, którzy realizują niewłaściwie wypisane recepty. Od poniedziałku aptekarze prowadzą protest przeciwko nowym przepisom refundacyjnym. Codziennie o godz. 13 część aptek jest zamykana na godzinę. W każdej protestującej placówce pojawiły się plakaty z informacją o postulatach.

Wiceprezes NRA Marek Jędrzejczak poinformował PAP, że ponad 70 proc. indywidualnych aptek przystąpiło do protestu. Dodał, że z udziału w proteście zrezygnowała część aptek sieciowych.

NRA wezwała aptekarzy do "rygorystycznego wymaganego przez obowiązujące przepisy prawa oraz umowę z NFZ, badania formalnej poprawności recept lekarskich i wydawania leków refundowanych jedynie na podstawie recepty prawidłowo wystawionej". Oznacza to, że w przypadku, gdy na recepcie pojawią się nawet nieznaczne uchybienia np. brak wszystkich danych, pacjenci mogą mieć problemy z wykupieniem leku z przysługującą im zniżką.

Protest farmaceutów popierają Naczelna Rada Lekarska i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. W ubiegły piątek posłowie przychylili się do postulatu lekarzy i znowelizowali ustawę refundacyjną, usuwając z niej zapisy przewidujące kary finansowe za niewłaściwe wypisywanie recept. Nie zrobili tego jednak w przypadku aptekarzy - kary za wydawanie pacjentom leków z błędnie wypisanej recepty zostały utrzymane. NRA sprzeciwia się tym przepisom, argumentując, że jest to nierówne traktowanie farmaceutów i lekarzy.

Sejm uwzględnił jednak część postulatów NRA. Według uchwalonej noweli ustawy refundacyjnej, farmaceuci, którzy do dnia wejścia w życie noweli zrealizują niewłaściwie wypisane recepty, nie będą ponosili za to odpowiedzialności. Zgodnie z nowelą, aptekarze zyskali możliwość wnoszenia zażaleń od decyzji kontrolerów Narodowego Funduszu Zdrowia do dyrektorów oddziałów wojewódzkich; jeśli zażalenie nie zostanie uwzględnione, aptekarz będzie mógł odwołać się do prezesa NFZ. Wniesienie zażalenia lub odwołania będzie wstrzymywało wykonanie zaleceń pokontrolnych.

W czwartek Senat przyjął nowelę ustawy refundacyjnej bez poprawek. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. (PAP)

bpi/ pro/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)