Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Tarnowskich Górach powstanie fińsko-polskie centrum blach

0
Podziel się

W Tarnowskich Górach (Śląskie) powstanie centrum logistyki, produkcji i
prefabrykacji blach trudnościeralnych oraz innych wyrobów o podobnych właściwościach. Będzie to
wspólne przedsięwzięcie fińskiej firmy Miilux i spółki Tagor z grupy giełdowego Kopeksu.

bEpXQjat

W Tarnowskich Górach (Śląskie) powstanie centrum logistyki, produkcji i prefabrykacji blach trudnościeralnych oraz innych wyrobów o podobnych właściwościach. Będzie to wspólne przedsięwzięcie fińskiej firmy Miilux i spółki Tagor z grupy giełdowego Kopeksu.

W piątek Miilux, Kopex oraz należąca do niego Fabryk Maszyn i Urządzeń Tagor podpisały umowę w tej sprawie. Jej następstwem będzie uruchomienie z początkiem przyszłego roku spółki Miilux Poland z siedzibą w Tarnowskich Górach.

Początkowy kapitał zakładowy nowej spółki wyniesie 100 tys. euro, wkrótce jednak zostanie podwyższony. Nastąpi to m.in. przez wniesienie do firmy aportem kompletnej linii obróbki cieplnej blach trudnościeralnych przez fińskiego wspólnika. Natomiast Tagor powiększy majątek wspólnego przedsięwzięcia o halę produkcyjną z prawem użytkowania wieczystego gruntu.

bEpXQjav

Docelowo większościowym udziałowcem spółki będzie fiński Miilux, którego udział wyniesie co najmniej 66 proc. kapitału zakładowego. Pozostała część udziałów ma należeć do Tagoru. Odbiorcami wyrobów nowej spółki będą podmioty z krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Dzięki współpracy z fińskim producentem, Tagor, wyspecjalizowany dotąd głównie w produkcji obudów zmechanizowanych dla górnictwa, ma uniezależnić się od dekoniunktury na rynku węglowym.

"Możemy efektywniej wykorzystać zasoby technologiczne Tagoru i moce produkcyjne fabryki. Dzięki wnoszonym przez Miilux technologiom mamy zapewnione rynki zbytu dla nowej produkcji" - skomentował cytowany w komunikacie prasowym prezes Kopeksu Józef Wolski.

Współpraca z fińską firmą ma także znaczenie dla innych firm z grupy Kopex, ponieważ daje im dostęp do zaawansowanych technologii obróbki cieplnej. Może to poprawić parametry techniczne i żywotność wyrobów, np. wykorzystywanych w górnictwie przenośników zmechanizowanych. Pochodzące z Tarnowskich Gór blachy będą wykorzystywane także w zakładach Kopeksu.

bEpXQjaB

Grupa Kopex jest producentem maszyn i urządzeń oraz usług dla górnictwa. Obsługuje też inwestycje w przemyśle wydobywczym w Polsce i Europie oraz na największych rynkach górniczych świata, m.in. w Australii, Chinach czy RPA. Należący do grupy Kopeksu Tagor produkuje przede wszystkim obudowy zmechanizowane dla górnictwa krajowego i na eksport.

Miilux Ltd to uznany fiński producent stali trudnościeralnych wykorzystywanych w przemyśle metalowym, wydobywczym oraz maszyn budowlanych. Firma należy do założonej w 1967 r. grupy kapitałowej Miilukangas. Zakłady produkcyjne i siedziba firmy znajdują się w Raahe w środkowej Finlandii nad Bałtykiem.(PAP)

mab/ mki/ as/

bEpXQjaW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)