Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Tarnowskich Górach rozpoczyna się "Kolaż kultur"

0
Podziel się:

Projekcje filmów, koncerty, warsztaty oraz wykłady złożą się na
rozpoczynający się we wtorek w Tarnowskich Górach "Kolaż kultur". Wielokulturowość jest
nieodłącznym elementem tożsamości Śląska - podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia.

Projekcje filmów, koncerty, warsztaty oraz wykłady złożą się na rozpoczynający się we wtorek w Tarnowskich Górach "Kolaż kultur". Wielokulturowość jest nieodłącznym elementem tożsamości Śląska - podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia.

"Jesteśmy przekonani o konieczności dialogu pomiędzy kulturami, choć dostrzegamy również niepowodzenia +poprawnego politycznie+ multikulturalizmu" - zaznaczają pomysłodawcy "Kolażu kultur".

Nieprzypadkowo impreza organizowana jest w Tarnowskich Górach, gdzie przez lata mieszkali Polacy, Niemcy i Żydzi. Wielowyznaniowy charakter miasta ukształtował się ostatecznie w XIX wieku i przetrwał do II wojny światowej.

"Pomimo różnic i zdarzających się z większym lub mniejszym natężeniem konfliktów w niektórych okresach, można powiedzieć, że miejscowa społeczność żyła w harmonii, a przedstawiciele wszystkich trzech wyznań i narodowości działali wspólnie na rzecz swojej małej ojczyzny" - ocenił dr Krzysztof Gwóźdź w tekście napisanym z okazji imprezy.

Na "Kolaż kultur" składa się kilkanaście wydarzeń zaplanowanych w różnych częściach miasta. Zainauguruje go we wtorek wieczorem projekcja filmu "Głową w mur" w reżyserii Fatiha Akina. W kolejnych dniach będzie można uczestniczyć w warsztatach tańca i kuchni żydowskiej, posłuchać różnorodnej muzyki (m.in. grupy Cukunft), zobaczyć wystawę fotografii i uczestniczyć w "Spacerze między kulturami", którego przewodnikiem będzie dr Gwóźdź.

Jak podkreśla Gwóźdź, wielokulturowość i wielowyznaniowość są wpisane w dzieje Tarnowskich Gór, które rozkwitły po odkryciu na początku XVI wieku bogatych złóż srebra. Miasto było budowane zarówno przez rdzenną ludność, jak i przybyszów z zagranicy. Przez lata był to ważny ośrodek reformacji z dwoma kościołami ewangelickimi, szkołą i szpitalem.

Na początku XIX w. w Tarnowskich Górach powstała gmina żydowska, a Żydzi stali się wpływową grupą obywateli miasta. W Wolnym Mieście Górniczym powstała synagoga, mykwa, dom gminny oraz kirkut z domem przedpogrzebowym - przypomniał dr Gwóźdź.

Jak zaznaczył, strukturze religijnej nie odpowiadało poczucie przynależności narodowościowej. Wśród katolików było wielu Niemców, wielu Polaków było ewangelikami. Zdecydowana większość Żydów do lat 30. XX wieku utożsamiała się z kulturą niemiecką. Nie oznacza to jednak, by wykazywali oni brak lojalności wobec II Rzeczpospolitej, w której granicach Tarnowskie Góry znalazły się w 1922 r. W synagodze organizowano np. nabożeństwa w intencji ojczyzny.

"Kolaż kultur" potrwa do soboty. Organizatorem jest Tarnogórska Fundacja Kultury i Sztuki. (PAP)

kon/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)