Notowania

sanitarny
04.04.2006 17:40

W Toruniu po uśpieniu łabędzi złagodzono rygory sanitarne

We wtorek służby weterynaryjne w Toruniu złagodziły część obowiązujących dotąd rygorów sanitarnych, wprowadzonych miesiąc temu po wykryciu w mieście ognisk ptasiej grypy.

Podziel się
Dodaj komentarz

We wtorek służby weterynaryjne w Toruniu złagodziły część obowiązujących dotąd rygorów sanitarnych, wprowadzonych miesiąc temu po wykryciu w mieście ognisk ptasiej grypy.

Usuwane są maty dezynfekcyjne rozłożone na drogach wyjazdowych z Torunia. Ma być też mniej kontroli gospodarstw w strefie zapowietrzonej; drób jednak nadal ma przebywać w zamknięciu. Decyzję o złagodzeniu rygorów podjęła powiatowa lekarz weterynarii Dorota Stankiewicz po tym, gdy w nocy z poniedziałku na wtorek - na polecenie Głównego Lekarza Weterynarii - uśpione zostało toruńskie stado łabędzi zarażonych ptasią grypą.

Ptasią grypę wykryto w Toruniu 5 marca u łabędzi na przystani wioślarskiej AZS koło Bulwaru Filadelfijskiego, oddzielającego starówkę od Wisły. Służby weterynaryjne wytyczyły wówczas w mieście dwie strefy: zagrożoną i zapowietrzoną. Ich zasięg rozciągał się na całe miasto. Na przejściach dla pieszych i drogach wylotowych rozłożono maty dezynfekcyjne.

W Polsce zlokalizowano dotąd pięć ognisk ptasiej grypy. Pierwsze - w Toruniu, drugie (chory był martwy łabędź) - 11 marca w pobliżu Parku Narodowego "Ujście Warty" w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie). Trzecie ognisko choroby wykryto w Świnoujściu (wirusem ptasiej grypy zakażona była nurogęś), czwarte - w Bydgoszczy, piąte - w Grudziądzu (Kujawsko-Pomorskie).

Jak poinformował we wtorek pełnomocnik wojewody lubuskiego ds. komunikacji społecznej Rafał Kotomski, martwa czapla znaleziona na osiedlu Warniki w Kostrzynie nad Odrą była zarażona groźnym wirusem H5N1. To czwarty przypadek ptasiej grypy w Lubuskiem. (PAP)

mil/ mmd/ pad/ dro/

Tagi: sanitarny, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz