Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W tym roku wzrośnie polska produkcja i eksport koksu

0
Podziel się

W 2013 r. polska produkcja koksu powinna osiągnąć 9,1 mln ton ton, a eksport
wzrośnie do ok. 6,2-6,3 mln ton - wynika z analiz spółki Polski Koks, która jest wiodącym polskim
eksporterem tego produktu. Branża spodziewa się też wzrostu cen koksu.

bCZOTvNN

W 2013 r. polska produkcja koksu powinna osiągnąć 9,1 mln ton ton, a eksport wzrośnie do ok. 6,2-6,3 mln ton - wynika z analiz spółki Polski Koks, która jest wiodącym polskim eksporterem tego produktu. Branża spodziewa się też wzrostu cen koksu.

W ubiegłym roku polskie koksownie wyprodukowały 8,4 mln ton koksu, z czego na eksport trafiło 5,4 mln ton. W tym roku zapotrzebowanie na koks w Unii Europejskiej rośnie. To m.in. efekt wyłączenia kilku baterii koksowniczych we Włoszech, z powodów ekologicznych.

"Popyt na koks w UE w pierwszym kwartale przekroczył nasze oczekiwania; mamy wzrost eksportu rzędu 20 proc. i pełen portfel zamówień na drugi kwartał. Z pewnością można mówić o stopniowym odbiciu, nie tylko pod względem wzrostu popytu, ale także cen" - wskazał w poniedziałek prezes Polskiego Koksu Andrzej Warzecha, uczestniczący w polsko-czeskim forum gospodarczym w Pradze.

bCZOTvNP

W rozmowie z dziennikarzami Warzecha oszacował, że w pierwszym kwartale tego roku, w odniesieniu do czwartego kwartału 2012 r., ceny koksu wzrosły o ok. 3-5 proc

"Liczymy, że w całym 2013 r. może nastąpić wzrost cen średnio o ok. 8-10 proc. wobec ubiegłorocznego poziomu, jeżeli nastąpi dobre odbicie w drugiej połowie roku" - powiedział prezes.

Polski Koks jest spółką z grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej; udział tej grupy w polskim eksporcie koksu sięga dwóch trzecich całości. Koksownie należące do grupy JSW importują niewielkie ilości węgla koksowego z Czech.

Polsko-czeskie forum gospodarcze w Pradze, podczas którego dyskutowano o wzajemnych relacjach, poprzedziło Europejski Kongres Gospodarczy, który odbędzie się 13-15 maja w Katowicach. W ramach tego wydarzenia przewidziano m.in. dyskusje dotyczące współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej.(PAP)

bCZOTvNV

mab/ pad/

bCZOTvOq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)