Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Informatyzacji

0
Podziel się:

Platformy konsultacji społecznych, sposób funkcjonowania stron
internetowych oraz udostępnianie informacji publicznej były wśród tematów podjętych podczas
środowego posiedzenia Rady Informatyzacji, która działa przy Ministerstwie Administracji i
Cyfryzacji.

Platformy konsultacji społecznych, sposób funkcjonowania stron internetowych oraz udostępnianie informacji publicznej były wśród tematów podjętych podczas środowego posiedzenia Rady Informatyzacji, która działa przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.

Spotkanie odbyło się w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W części dyskusji wziął udział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni - powiedział PAP jeden z członków Rady, dr Dominik Batorski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak tłumaczył, kwestia umowy ACTA "nie była bezpośrednio podejmowana" na posiedzeniu Rady, jednak "różne tematy, które pojawiały się na tym spotkaniu związane były z tym, co działo się w ostatnim czasie; podjęto m.in. tematy platform konsultacji społecznych, sposobu funkcjonowania stron internetowych, udostępniania informacji publicznej". "Te tematy są przedmiotem dyskusji od dłuższego czasu" - podkreślił Batorski.

Zaznaczył, że posiedzenie miało przede wszystkim charakter organizacyjny, "omawiano m.in. regulamin Rady i kwestię organizacji dalszych prac".

Wchodząca również w skład Rady Katarzyna Szymielewicz z fundacji Panoptykon, monitorującej ochronę prywatności w sieci, wymieniała z kolei w rozmowie z PAP, że na posiedzeniu zaproponowano powołanie zespołów roboczych, w których toczyć się ma dyskusja nad priorytetowymi obszarami prawa. Najważniejszą kwestią dla ministerstwa jest teraz nowelizacja prawa telekomunikacyjnego, które niedługo trafi do Sejmu.

Do 18 lutego trwają konsultacje społeczne nowelizacji prawa telekomunikacyjnego. Projekt nowelizacji tego prawa był już poddany konsultacjom społecznym, jednak w wyniku dodatkowych uzgodnień ministra administracji i cyfryzacji z ministrem spraw wewnętrznych znalazła się w nim nowa propozycja: skrócenia okresu retencji danych z 24 do 12 miesięcy. Oznacza to liberalizację przepisu dotyczącego obowiązkowego czasu przechowywania przez operatorów telefonicznych i internetowych informacji o wszelkich aktywnościach ich użytkowników.

Minister Boni chce również skonsultować z Radą ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną, której projekt również trafi niedługo pod obrady Sejmu, oraz założenia do nowych ustaw: o otwartych zasobach oraz o świadczeniu usług administracji publicznej drogą elektroniczną.

Na środowym posiedzeniu eksperci podnieśli kwestie konsultacji społecznych i wykorzystania narzędzi technologicznych oraz kwestii dostępu do informacji publicznej, czyli uporządkowania witryn i serwisów informacyjnych rządu.

Posiedzenie to było drugim spotkaniem Rady Informatyzacji IV kadencji, pierwsze odbyło się pod koniec grudnia.

Rada Informatyzacji jest organem opiniodawczo-doradczym ministra administracji i cyfryzacji. W jej skład wchodzą eksperci ze świata nauki, z organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele administracji. Zadaniem Rady jest m.in. opiniowanie projektów ustaw, polskich stanowisk w sprawach dokumentów Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego oraz projektu Planu Informatyzacji Państwa. (PAP)

jp/ mce/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)