Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Warszawie powstanie Muzeum Sue Ryder

0
Podziel się:

Sue Ryder, opiekunka polskich cichociemnych,
działaczka charytatywna, honorowy obywatel Warszawy, będzie miała
swoje muzeum w Warszawie. O utworzeniu Muzeum Sue Ryder rozmawiać
będą w najbliższych dniach przedstawiciele Fundacji Sue Ryder oraz
władze Warszawy.

Sue Ryder, opiekunka polskich cichociemnych, działaczka charytatywna, honorowy obywatel Warszawy, będzie miała swoje muzeum w Warszawie. O utworzeniu Muzeum Sue Ryder rozmawiać będą w najbliższych dniach przedstawiciele Fundacji Sue Ryder oraz władze Warszawy.

"Chcielibyśmy, aby była to placówka kulturalna, miejsce, w którym będzie można poznać historię Sue Ryder. Zależy nam także na tym, aby muzeum było punktem pomocy dla osób niepełnosprawnych, chorych, potrzebujących. Chcielibyśmy również urządzać wystawy, odczyty, koncerty" - powiedziała dyrektor Fundacji, Joanna Chodor.

Fundacji zależy, aby siedzibą muzeum stał się budynek rogatki miejskiej numer dwa na placu Unii Lubelskiej, gdzie kiedyś mieściły się kasy biletowe komunikacji miejskiej. Fundacja, która jest organizacją charytatywną i nie ma własnych środków, ma nadzieję, że w porozumieniu z władzami miasta utworzy muzeum samorządowe lub że dojdzie do innej formy partnerskiej działalności. Obecnie rogatka podlega pod Zarząd Dróg Miejskich.

"Bardzo zależy nam na tej lokalizacji, ponieważ niedaleko przy ulicy Bagatela znajduje się siedziba fundacji. Moglibyśmy zapewnić dyżury wolontariuszy" - wyjaśniła Chodor.

"Jesteśmy już w posiadaniu ciekawego zbioru pamiątek po Sue Ryder. Dążymy również do pozyskania z Wielkiej Brytanii wszystkich eksponatów, które do 2000 roku były w muzeum Fundacji Sue Ryder w Cavendish. Teraz one znajdują się w jakimś hangarze. Zbiory te są bardzo interesujące z punktu widzenia Polski, ponieważ wiele z nich dotyczy współpracy Sue Ryder z cichociemnymi i późniejszej opieki nad Polakami" - mówiła Chodor.

Muzeum będzie także przybliżać postać Leonarda Cheshire, męża Sue Ryder, słynnego pilota RAF - Królewskich Sił Powietrznych, działacza charytatywnego, a także projekty Fundacji.

Sue Ryder Fundację w Polsce założyła w 1991 roku. Została zarejestrowana w roku 1992 jako Polska Fundacja Sue Ryder. Jest niezależna od Fundacji brytyjskiej.

"Wcześniej Fundacja działała w sposób niesformalizowany. Była obecna poprzez działalność pani Ryder, ale nie miała formy prawnej. W Wielkiej Brytanii miała polskie biuro, polskich łączników. Polska zawsze była dla Sue Ryder miejscem szczególnym" - wyjaśniła Chodor.

Margaret Susan Ryder urodziła się 3 lipca 1923 roku w Leeds, w Anglii. W 1939 roku, mając 16 lat zaciągnęła się do Formacji Pielęgniarek Pierwszej Pomocy. W czasie II wojny światowej Susan Ryder służyła w polskiej sekcji brytyjskiego Zarządu Operacji Specjalnych zajmującej się dywersją w okupowanej Europie. W sierpniu 1944 roku ekspediowała zrzuty broni dla walczącej Warszawy.

Bezpośrednio po wojnie, wraz z międzynarodową grupą wolontariuszy, pomagała w odbudowie stolicy, by później stale pomagać Polsce i Polakom. W Warszawie wybudowała ponad 30 domów, które przyjęły pod swój dach chorych, samotnych i bezdomnych. Pierwszy z nich powstał w 1958 roku w Konstancinie. Do dzisiaj pomaga osobom z problemami reumatologicznymi.

W 1978 roku otrzymała z nadania Królowej Elżbiety II tytuł Para Anglii, przyjmując za swoją szlachecką siedzibę Warszawę.

Sue Ryder zmarła 2 listopada 2000 roku. Za swój wkład w działalność charytatywną na rzecz Warszawy została jej Honorowym Obywatelem. (PAP)

kk1/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)