Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Warszawie pożegnano profesora Krzysztofa Michalskiego

0
Podziel się:

Rodzina, przyjaciele, przedstawiciele rządu i środowiska akademickiego
pożegnali w piątek profesora Krzysztofa Michalskiego. Filozofa, współzałożyciela wiedeńskiego
Instytutu Nauk o Człowieku, uhonorowano pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Rodzina, przyjaciele, przedstawiciele rządu i środowiska akademickiego pożegnali w piątek profesora Krzysztofa Michalskiego. Filozofa, współzałożyciela wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku, uhonorowano pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystości pogrzebowe zmarłego 10 lutego profesora odbyły się w warszawskim kościele pw. Świętego Krzyża i na Cmentarzu Bródnowskim.

"Krzysztof Michalski przyczynił się do popularyzowania i lepszego rozumienia myśli Heideggera, Husserla, Gadamera i Nietzschego. Zadawał trudne, fundamentalne pytania. Oby teraz, po tej drugiej stronie, otrzymał wreszcie odpowiedzi na te pytania, które stawiał tutaj, na Ziemi" - powiedział podczas mszy w kościele św. Krzyża kardynał Kazimierz Nycz.

"Żegnamy dziś profesora Krzysztofa Michalskiego - filozofa, naukowca, ale także człowieka, który nie zamykał się w swojej filozofii, nauce. Naukowca, który wierzył, że można zmieniać świat. Starał się wpływać na innych ludzi poprzez swoją filozofię i otwartość. Był człowiekiem, który uprawiał nie tylko ważną dziedzinę nauki, ale starał się także brać udział w życiu społecznym - wspierać wszystkie tendencje, które w Europie, w świecie, uważał za dobre. Za te, które konstytuują najważniejsze cechy człowieczeństwa. Był także człowiekiem podróżującym - aby nauczać innych, tworzyć nowe instytucje, które przekraczają granice szkół filozoficznych, państw i własnych przyzwyczajeń" - powiedział Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu.

Prof. Michalski (ur. 1948) należał do uczniów Leszka Kołakowskiego. Był autorem prac na temat współczesnej filozofii, interpretacji myśli m.in. Martina Heideggera, Friedricha Nietzschego, Edmunda Husserla i Hansa-Georga Gadamera, z którym się przyjaźnił. Do najważniejszych publikacji Michalskiego należą "Heidegger i filozofia współczesna" (1978), "Logika i czas. Próby analizy Husserlowskiej teorii sensu" (1988), "Płomień wieczności. Eseje o myślach Fryderyka Nietzschego" (2007). Był także redaktorem naczelnym pisma "Transit. Europaeische Revue".

Michalski wykładał filozofię na Uniwersytecie w Bostonie i Uniwersytecie Warszawskim. Był współzałożycielem i rektorem wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Kierował także pracami Katedry im. Erazma z Rotterdamu UW.

Uczestniczył w spotkaniach w Castel Gandolfo, gdzie intelektualiści spotykali się z papieżem Janem Pawłem II.

"Nie jesteśmy w stanie posiąść prawdy, uczynić rzeczywistości całkowicie zrozumiałą, lub choćby z zasady zrozumiałą. Mrok nie przestaje towarzyszyć światłu rozumu. Stąd niezbywalna problematyczność myślenia. Nerwem jego wielu poszukiwań filozoficznych była właśnie owa problematyczność" - powiedział Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji. "Krzysztof był wybitnym filozofem, ale także przewodnikiem po filozofii. Nie tylko dlatego, że zbliżał się do tego, żeby wiedzieć, ale głównie dlatego, że wiedział, jak opowiedzieć to, co najtrudniejsze, w możliwie najbardziej przejrzysty sposób" - dodał Boni.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego za "wybitny wkład w rozwój myśli o kondycji człowieka w nowoczesnym świecie, stworzenie ważnego ośrodka międzynarodowej wymiany intelektualnej i badawczej w dziedzinie humanistyki, a także osiągnięcia w promowaniu polskiej nauki" profesor Michalski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu prezydenta na ręce rodziny zmarłego order przekazał Jan Lityński.

W pożegnaniu prof. Michalskiego uczestniczyli m.in.: Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik, Aleksander Kwaśniewski, Agnieszka Holland, Andrzej Olechowski, Andrzej Seweryn. (PAP)

pj/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)