Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Warszawie rozpoczął się 40. Zjazd Delegatów ZNP

0
Podziel się:

Tablicę pamiątkową poświęconą budowniczym Domu Nauczycielskiego w Warszawie
- Teodorowi Burszemu i Antoniemu Kowalskiemu - oraz pomnik ławki szkolnej odsłonięto w czwartek z
okazji rozpoczynającego się 40. Krajowego Zjazdu Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Tablicę pamiątkową poświęconą budowniczym Domu Nauczycielskiego w Warszawie - Teodorowi Burszemu i Antoniemu Kowalskiemu - oraz pomnik ławki szkolnej odsłonięto w czwartek z okazji rozpoczynającego się 40. Krajowego Zjazdu Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego.

"To jest bardzo wzruszający moment dla wszystkich, bo każdy z nas był kiedyś uczniem. To jest pomnik, który chyba łączy wszystkich, bo żaden nie jest ponad podziałami jak ten" - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która wspólnie z prezesem ZNP Sławomirem Broniarzem oraz potomkami twórców Domu Nauczyciela odsłoniła tablicę i pomnik ławki szkolnej.

Jak podkreśliła Gronkiewicz-Waltz, "Warszawa jest miastem edukacji". "W tej kadencji miasto wydało ponad 9 mld zł na oświatę i to jest 2 mld zł więcej niż w poprzedniej kadencji" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz, dodając, że najważniejsze są nowatorskie pomysły magistratu w dziedzinie edukacji m.in. warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjnych.

Tablicę pamiątkową umieszczono na ścianie Domu Nauczycielskiego, który został wzniesiony ze składek nauczycieli na potrzeby ZNP. Związek do tej pory ma w nim swoją siedzibę. Tablica upamiętnia wzniesienie gmachu oraz jego budowniczych: architekta Teodora Burszego vel Bursche i inżyniera Antoniego Kowalskiego. W tym roku mija 80 lat od wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Domu Nauczycielskiego.

Pod tablicą umieszczono jedyny w Polsce pomnik ławki szkolnej. Rzeźba autorstwa Wojciecha Gryniewicza to naturalnej wielkości dawna, dwuosobowa ławka z pulpitem, na której każdy chętny będzie mógł sobie przysiąść i powspominać lata szkolne. "Ławka zaprasza do wspomnień o nauczycielach i nauczycielkach, o własnych szkolnych latach. Dzięki niemu każdy będzie mógł przysiąść na chwilę, powspominać, zrobić pamiątkowe zdjęcie" - powiedziała PAP rzeczniczka ZNP Magdalena Kaszulanis.

Uroczystość odsłonięcia tablicy i pomnika ławki szkolnej otworzyła 40. Krajowy Zjazd Delegatów ZNP. Wezmą w nim udział m.in. premier Donald Tusk, sekretarz generalny Europejskiego Komitetu Związków Zawodowych Oświaty i Nauki Martin Romer, minister edukacji Katarzyna Hall i przewodniczący komitetu stałego Rady Ministrów Michał Boni.

Zjazd z udziałem prawie 300 delegatów ma wybrać nowe władze i przyjąć program działań organizacji na najbliższe cztery lata. Wybory prezesa Związku odbędą się w czwartek wieczorem. Sławomir Broniarz - dotychczasowy prezes związku - będzie kandydował na kolejną kadencję. Na razie jest on jedynym kandydatem, ale delegaci będą mogli zgłaszać jeszcze kandydatów podczas obrad. Jeśli Broniarz zostanie wybrany ponownie, będzie to jego czwarta kadencja.

Głównym tematami Zjazdu, który ma potrwać do soboty, będą m.in. finansowanie edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego, wynagrodzenia pracowników oświaty, etyka zawodowa nauczycieli oraz ich status zawodowy, a także kwestie związane z publiczną oświatą samorządową i Kartą Nauczyciela.

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest najliczniejszym związkiem zawodowym działającym w oświacie. Zrzesza około 300 tys. osób - pracowników oświaty i wychowania, szkolnictwa wyższego i nauki, instytucji z nimi współpracujących. Są wśród nich zarówno czynni zawodowo nauczyciele, jak i pracownicy administracji i obsługi oraz emeryci i renciści.(PAP)

nno/ dsr/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)