Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Warszawie rozpoczął się I Kongres Tańca

0
Podziel się:

Powstanie centrów choreograficznych w wielu miastach Polski to jedyna
szansa na podniesienie rangi sztuki tańca - mówił w środę, podczas I Kongresu Tańca w Warszawie,
zastępca dyrektora Teatru Wielkiego w Poznaniu do spraw baletu Jacek Przybyłowicz.

Powstanie centrów choreograficznych w wielu miastach Polski to jedyna szansa na podniesienie rangi sztuki tańca - mówił w środę, podczas I Kongresu Tańca w Warszawie, zastępca dyrektora Teatru Wielkiego w Poznaniu do spraw baletu Jacek Przybyłowicz.

Organizowany po raz pierwszy Kongres Tańca zgromadził reprezentantów grup zawodowych związanych z tańcem; spotkanie potrwa do piątku. Podczas kongresu specjaliści dyskutują na temat obecnego stanu oraz potrzeb środowiska tanecznego w Polsce.

Zastępca dyrektora Teatru Wielkiego w Poznaniu do spraw baletu Jacek Przybyłowicz mówił m.in., czym powinien charakteryzować się tancerz profesjonalny. W jego opinii, oprócz posiadania koniecznego wykształcenia i wieloletniego doświadczenia zawodowego, w zawodzie tancerza chodzi także o odpowiedzialność.

"Profesjonalizm zaczyna się w naszej głowie, podobnie jak proces tańczenia, układania choreografii. Jeżeli ktoś przychodzi nieprzygotowany do sali baletowej, nie wie, po co tam przychodzi, w jakim celu rozpoczyna pierwszy ruch, wtedy nie możemy mówić o profesjonalnym przygotowaniu do danej realizacji" - zauważył.

Przybyłowicz przypomniał, że przy Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu powstaje Centrum Choreograficzne, które ma skupiać poznańskich zawodowych tancerzy scenicznych, choreografów i pedagogów zawodu, zatrudnionych na etatach w instytucjach publicznych; centrum zajmie się m.in. organizacją szkoleń dla tancerzy i realizacją wspólnych projektów artystycznych.

W opinii Przybyłowicza, niezwykle istotne dla rozwoju tańca w Polsce jest powstanie podobnych centrów także w innych miastach. "Mam nadzieję, że w kolejnych 15, może 20 latach doczekamy się tego. Jest to jedyna szansa na podniesienie rangi sztuki tańca. Mam wrażenie, że w tej chwili profesjonalni tancerze nie mają w Polsce miejsca, możliwości dla rozwoju swego talentu" - mówił Przybyłowicz.

Barbara Sier-Janik, wykładająca taniec klasyczny w krakowskiej PWST, mówiła m.in. o nauczaniu początkowym sztuki tańca. Jak oceniła, nie wszystkie dzieci mają szczęście zaczynać z dobrym profesorem. "Złe ustawienie, zbyt szybkie dozowanie skomplikowanej techniki, nieumiejętność przygotowania ciała i psychiki dziecka do pokonywania trudności zadaniowych, brak chęci do pracy z uczniami stwarza wyczuwalne napięcia i problemy. Niewłaściwe nauczanie tańca - zarówno techniki klasycznej, jak i współczesnej - zwiększa liczbę uszkodzeń systemu kostnego i mięśniowego. Negatywne skutki złych praktyk pojawiają się stopniowo i są trudne do naprawienia" - zaakcentowała.

Drugim ważnym - w jej opinii - zagadnieniem jest atmosfera panująca na sali tańca. "Jeżeli jest ona dobra, to dziecko porusza się swobodniej. Plastyczność ruchu dziecka jest często odpowiedzią na jakość otoczenia" - przekonywała Sier-Janik.

Zadaniem kongresu ma być opracowanie założeń strategii rozwoju tańca w Polsce, której realizacją ma zająć się Instytut Muzyki i Tańca, powołany w 2010 r. przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Instytut Muzyki i Tańca - wraz z Fundacją Ciało/Umysł - to organizatorzy tegorocznego kongresu.

Obecny na inauguracji kongresu dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w resorcie kultury Zenon Butkiewicz przypomniał, że efektem krakowskiego Kongresu Kultury Polskiej w 2009 roku było m.in. sporządzenie raportu o tańcu współczesnym.

"Autorki tego raportu - Jadwiga Majewska i Joanna Szymajda - napisały, że bez powstania silnej lobbującej instytucji reprezentującej środowisko taneczne oraz planu wsparcia tańca współczesnego w Polsce, jego realny rozwój nie jest możliwy. To dość mocne, dobitne słowa" - ocenił Butkiewicz. Poinformował, że w marcu 2010 roku w ministerstwie odbyło się pierwsze spotkanie, podczas którego powstały zręby instytucji, o którą postulowano w raporcie: Instytutu Muzyki i Tańca.

Instytut Muzyki i Tańca zainaugurował działalność 1 października ub.r. (PAP)

agz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)