Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Warszawie rozpoczął się I Kongres Zdrowego Starzenia

0
Podziel się:

Powołanie nowej, stałej komisji sejmowej, która zajmować się będzie
polityką senioralną, zapowiedziała marszałek Sejmu Ewa Kopacz, otwierając w czwartek w Warszawie I
Kongres Zdrowego Starzenia. Powiedziała też, że za rok odbędą się pierwsze obrady Parlamentu
Seniorów.

Powołanie nowej, stałej komisji sejmowej, która zajmować się będzie polityką senioralną, zapowiedziała marszałek Sejmu Ewa Kopacz, otwierając w czwartek w Warszawie I Kongres Zdrowego Starzenia. Powiedziała też, że za rok odbędą się pierwsze obrady Parlamentu Seniorów.

Dwudniowy Kongres Zdrowego Starzenia organizowany jest przez "Fundację na rzecz Zdrowego Starzenia się" we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwem Zdrowia oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, a także stołecznym ratuszem.

Otwierając obrady, Kopacz zapowiedziała, że na rozpoczynającym się w przyszłym tygodniu posiedzeniu Sejmu zaproponuje prezydium powołanie nowej, stałej komisji, która będzie zajmowała się polityką senioralną.

Poinformowała też, że na 21 stycznia 2015 r. zaplanowała pierwsze obrady Parlamentu Seniorów.

Przypomniała, że w ostatnich miesiącach w Sejmie miało miejsce kilka spotkań na temat aktywności osób starszych, podkreśliła, że jest to bardzo ważny temat i duże wyzwanie dla wszystkich. Zaznaczyła, że konieczne jest zbudowanie systemu, w którym człowiek jest podmiotem, który będzie miał na uwadze to, że zdrowa starość zaczyna się już w dzieciństwie.

Jak dodała, często rozmawia z osobami starszymi i często słyszy od nich, że czują się nikomu niepotrzebne. "Jako polityk chcę powiedzieć polskim seniorom: jesteście nam wszystkim bardzo potrzebni" - podkreśliła.

Były prezydent Lech Wałęsa przyznał, że jeszcze do niedawna nie uważał się za osobą starszą, dopiero teraz zaczyna sobie zdawać sprawę, że problemy tej grupy dotyczą również jego. Podkreślił, że nie da się ich rozwiązywać bez zrozumienia i porozumienia.

Doradczyni prezydenta Bronisława Komorowskiego Joanna Staręga-Piasek także przekonywała, że starość to w dużej mierze stan umysłu. Podkreśliła, że choć nie zatrzymamy upływu czasu, mamy wpływ na to, jak sami siebie postrzegamy.

Staręga-Piasek odczytała list od prezydenta, w którym podkreślił m.in., że w kontekście zmian demograficznych, z którymi mamy obecnie do czynienia w naszym kraju, poprawa zdrowia i jakości życia osób starszych są niezwykle ważne.

W ciągu dwóch dni obrad uczestnicy kongresu dyskutować będą m.in. na temat społecznych i zdrowotnych uwarunkowań starości, stojących przed Polską wyzwaniach w zakresie polityki senioralnej, priorytetach w ochronie zdrowia.

Udział w kongresie zapowiedzieli m.in. ministrowie: pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, zdrowia Bartosz Arłukowicz oraz sportu i turystyki Andrzej Biernat.

W drugim dniu Kongresu organizatorzy spodziewają się wystąpienia premiera Donalda Tuska. (PAP)

akw/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)