Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Warszawie spotykają się rzecznicy ochrony danych osobowych i prywatności

0
Podziel się:

Rzecznicy ochrony danych osobowych i prywatności z całego świata biorą
udział w międzynarodowej konferencji pt. "Prywatność: przewodnik po zagmatwanym świecie".
Czterodniowe spotkanie rozpoczęło się w poniedziałek w Warszawie.

bEEenESt

Rzecznicy ochrony danych osobowych i prywatności z całego świata biorą udział w międzynarodowej konferencji pt. "Prywatność: przewodnik po zagmatwanym świecie". Czterodniowe spotkanie rozpoczęło się w poniedziałek w Warszawie.

Jak powiedział w poniedziałek PAP gospodarz spotkania generalny inspektor ochrony danych osobowych (GIODO) dr Wojciech Wiewiórowski, do Warszawy przyjechali reprezentanci ok. 70 krajów z ok. 90, które mają regulacje dotyczące ochrony danych osobowych i prywatności.

Czterodniowa konferencja jest podzielona na dwie części. Poniedziałek i wtorek to sesje zamknięte w gronie przedstawicieli urzędów ochrony prywatności; w środę i czwartek odbędą się spotkania otwarte.

bEEenESv

Przez cały poniedziałek trwać będzie dyskusja nad tematem, który regulatorzy uznali obecnie za najbardziej istotny. W tym roku jest to APIfikacja świata i społeczeństwa. "Ten termin pochodzi od dwóch sformułowań angielskich. API jako interfejsu dostępowego do różnego rodzaju zbiorów, które znajdują się w internecie. Ale też aplikacji, szczególnie mobilnych, które instalujemy na różne urządzenia, z którymi się zazwyczaj poruszamy" - tłumaczy Wiewiórowski.

"Wszystkich tego typu rozwiązań technicznych używamy dlatego, że są dla nas wygodne, przyjazne, dają jakieś fajne rozwiązania, ale tak naprawdę nie do końca orientujemy się, co te urządzenia i aplikacje robią za naszymi plecami" - podkreślił inspektor.

We wtorek rzecznicy przyjmą osiem rezolucji, w których określą wspólne stanowisko wobec aktualnych wyzwań dotyczących ochrony informacji o obywatelach. Zdaniem GIODO dla przeciętnego obywatela ważne będzie stanowisko dotyczące coraz bardziej powszechnego profilowania, czyli zestawiania danych z różnych źródeł tak, by stworzyć profil konkretnej osoby. Rzecznicy mają zwracać uwagę, że obywatele powinni wiedzieć, że są profilowani, nawet jeśli odbywa się to na podstawie powszechnie dostępnych źródeł.

Inne deklaracje mają dotyczyć website trackingu, czyli śledzenia użytkowników w sieci, oraz współpracy organów ochrony danych osobowych w prowadzeniu postępowań. "Bardzo podobne postępowania toczą się często w różnych krajach wobec tego samego podmiotu prowadzącego globalną działalność" - zwrócił uwagę Wiewiórowski.

bEEenESB

Na otwarte spotkania w środę i czwartek zaproszono także polityków, przedstawicieli instytucji publicznych, ekspertów, działaczy organizacji pozarządowych i przedsiębiorców zainteresowanych danymi osobowymi i ochroną prywatności. Spotkanie otworzą Wiewiórowski i minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Panele będą podzielone na trzy główne ścieżki tematyczne. Pierwsza będzie poświęcona zagadnieniom prawnym - różnym podejściom do ochrony danych na świecie i próbom znalezienia wspólnego mianownika. Drugi temat to ochrona prywatności i technologia - chodzi m.in. o wyzwania związane z wykorzystywaniem olbrzymich zbiorów danych (tzw. big data) oraz aplikacjami mobilnymi. Trzecia ścieżka tematyczna to różnice między uczestnikami dyskusji o danych osobowych - obywatelami, biznesem i instytucjami państwa.

Jak powiedział Wiewiórowski, na otwartej części konferencji pojawią się też kwestie związane z aktualnymi wydarzeniami takimi jak afera PRISM, czyli z inwigilacją przez amerykańskie służby specjalne danych, jakie użytkownicy powierzali prywatnym firmom.

Jak podkreśla biuro GIODO, spotkania rzeczników ochrony danych osobowych z różnych krajów świata są ważną platformą wymiany poglądów na temat najnowszych problemów w dziedzinie ochrony prywatności i danych obywateli.

bEEenESC

Honorowy patronat nad 35. Międzynarodową Konferencją Rzeczników Ochrony Danych Osobowych i Prywatności objęli prezydent Bronisław Komorowski oraz trzy ministerstwa - administracji i cyfryzacji, sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych. (PAP)

ral/ abr/ as/

bEEenESW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)