Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Warszawie zainaugurowano konferencję popularyzatorów nauki

0
Podziel się:

"Wolność" jest motywem przewodnim 22. konferencji Ecsite, która w czwartek
rozpoczęła się w Warszawie. Gospodarzem wydarzenia, w którym bierze udział blisko tysiąc
popularyzatorów nauki z całego świata jest Centrum Nauki Kopernik (CNK).

"Wolność" jest motywem przewodnim 22. konferencji Ecsite, która w czwartek rozpoczęła się w Warszawie. Gospodarzem wydarzenia, w którym bierze udział blisko tysiąc popularyzatorów nauki z całego świata jest Centrum Nauki Kopernik (CNK).

Europejska Sieć Centrów i Muzeów Nauki - Ecsite - istnieje od ponad 20 lat. Obecnie skupia profesjonalnych popularyzatorów nauki z 400 instytucji z 50 krajów świata. Poza krajami europejskimi jego członkami są m.in. USA, Kanada, Meksyk, Argentyna, Egipt.

"Centrum Nauki Kopernik powstało w kraju, w którym centra nauki są nową ideą. Otworzyliśmy centrum w listopadzie ubiegłego roku. Od tamtej pory ponad 400 tysięcy widzów miało możliwość eksperymentowania na naszych wystawach" - powiedział podczas otwarcia konferencji dyrektor "Kopernika" Robert Firmhofer.

Jak przyznał, zwiedzających przyszli tak licznie do "Kopernika" z nadzieją na zrozumienie nauki i technologii, ale przyciągnęła ich też "siła wolności". "Zwiedzający są wolni. Mogą wybierać własne ścieżki zwiedzania, czy eksperymenty, które sami chcą przeprowadzić. Niektórzy się gubią, ale większość wykorzystuje możliwości, które oferuje im centrum nauki" - zaznaczył dyrektor CNK. "Krótki czas od otwarcia Centrum Nauki Kopernik i jego odbiór to wymowny symbol demokratycznej Polski i modernizacji" - dodał.

Podkreślił, że Warszawa jest doskonałym miejscem do dyskutowania o wolności, a doświadczenie walki o wolność mieszkańców Warszawy jest widoczne wszędzie w mieście.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka, zwróciła uwagę na pilną potrzebę tworzenia dialogu ze społeczeństwem, który sprawi, że naukowe odkrycia - razem z ich potencjałem ekonomicznym i społecznym - będą zrozumiałe dla społeczeństwa. Zaznaczyła, że wiele badań naukowych prowadzonych jest obecnie przez międzynarodowe grupy badawcze. "Podatnicy muszą wiedzieć za co płacą" - zaznaczyła minister Kudrycka.

"Wszystkie najważniejsze problemy, z którymi spotykamy się w dzisiaj: zmiany klimatyczne, energia nuklearna, zarządzanie zasobami wodnymi znajdują rozwiązania w nauce. Badania naukowe i technologiczne innowacje są kluczem naszej ekonomicznej przyszłości" - mówiła minister nauki.

Uczestnicy czwartkowej ceremonii wysłuchali wystąpienia m.in. Mamoru Mohri, japońskiego astronauty i dyrektora National Museum of Emerging Science and Innovation w Tokio. Zwrócił on uwagę na role naukowców i popularyzatorów nauki podczas trzęsienia ziemi, które nawiedziło Japonię w marcu br. "Przywykliśmy do trzęsień ziemi, ale nie do takich jak to" - powiedział.

Wyjaśnił, że mimo braku racjonalnych i naukowych przesłanek ludzie często reagowali wówczas irracjonalnie opierając się na plotkach. "Podczas takiego wydarzenia ludzie reagują emocjonalnie.(...) To co możemy zrobić, to zaoferować im zrozumiałe i wiarygodne informację, oparte na naukowych danych" - mówił Mohri.

Podczas trzydniowego spotkania goście konferencji Ecsite, wymienią się doświadczeniami w dziedzinie nauki komunikacji i edukacji naukowej. Wspólnie zastanowią się np. jak badania naukowe wdrażać do praktyki, jak internet wpływa na sposób przekazywania wiedzy, jak promować naukę poza muzeami i centrami nauki. Goście konferencji wezmą również udział w 15. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik (28 maja).

Uczestnicy konferencji wysłuchają m.in. Derricka de Kerckhove - asystenta i następcy Marshalla McLuhana, znanego w świecie "proroka internetu" i Michaela Jonesa z firmy Gogle, który przedstawi prezentację na temat technologicznego zastosowania komunikacji, w kontekście wolności w internecie.

Centrum Nauki Kopernik jest członkiem Ecsite od 2004 roku. Od 2008 roku dyrektor CNK zasiada w zarządzie stowarzyszenia. Z Polski do Ecsite należą m.in.: Centrum Nauki Experyment z Gdyni, Centrum Hewelianum z Gdańska, Katowickie Towarzystwo na Rzecz Budowy Centrum Nauki Skłodowska-Curie i łódzki "Park miniatur". (PAP)

ekr/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)