Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Warszawie zakończył się Światowy Szczyt Noblistów

0
Podziel się:

#
dochodzą wypowiedzi noblistów z konferencji prasowej
#

# dochodzą wypowiedzi noblistów z konferencji prasowej #

23.10. Warszawa (PAP) - XIII Światowy Szczyt Noblistów zakończył się w środę po południu w Warszawie. W oświadczeniu laureaci Pokojowej Nagrody Nobla wezwali do całkowitego zakazu użycia broni jądrowej i ograniczenia wydatków na zbrojenia. Według nich czas przełożyć słowa na czyny.

"Wszystko, co na tym świecie ma początek, ma też i swój koniec" - powiedział Lech Wałęsa podczas ceremonii w Operze Narodowej. Jak podkreślił, w spotkaniu w Warszawie wzięło udział najwięcej noblistów w historii szczytu. Według niego tegoroczne obrady miały też największą oglądalność.

"Ja jestem rewolucjonistą, stąd też bez przerwy zgłaszam pomysły rewolucyjne. Od początku tak czyniłem, ale muszę powiedzieć, że efektów tych rewolucyjnych pomysłów nie mam za dużo" - mówił Wałęsa. Jak podkreślił, inni laureaci Pokojowej Nagrody Nobla "drążą, zmieniają świat krok po kroku i efekty na tej drodze mają znaczne".

"Nasze pokolenie ma największą szansę na pokój, na rozwój, na dobrobyt. Wcale nie potrzeba tak dużo, aby na tę drogę skutecznie i szybko wejść. Mam nadzieję, że tej szansy nie zmarnujemy" - zaznaczył legendarny szef Solidarności.

B. prezydent RPA, noblista Fredrik Willem de Klerk w imieniu wszystkich laureatów Pokojowej Nagrody Nobla biorących udział w Szczycie Noblistów w Warszawie odczytał oświadczenie wypracowane podczas tegorocznych obrad. W dokumencie nobliści zaapelowali o solidarność między ludźmi. "W wielu kulturach naucza się, że powinniśmy szanować siebie nawzajem i traktować bliźniego jak siebie samego. To jest esencja solidarności" - mówił de Klerk.

Wezwał też do walki z zanieczyszczeniem środowiska, ograniczenia broni nuklearnej, poszanowania praw człowieka szczególnie w miejscach objętych konfliktami zbrojnymi i zredukowania wydatków na zbrojenia. "W 2012 r. rządy państw wydały 700 mld dol. na siły zbrojne. Nie stać nas na to, podstawowe potrzeby wielu ludzi nie są zaspokojone" - podkreślił de Klerk.

Nobliści w oświadczeniu wskazali, że nie żyjemy już w czasach, w których obowiązuje zasada "chcesz pokoju, przygotuj się na wojnę". Przekonywali, że pokój można osiągnąć - w ramach negocjacji pokojowych - także w Syrii. "Chcesz pokoju, przygotuj się na pokój" - napisali.

Spośród laureatów Pokojowej Nagrody Nobla do Warszawy przyjechali m.in.: Dalajlama XIV, irlandzkie działaczki Betty Williams i Mairead Corrigan-Maguire, twórca idei mikrokredytu Muhammad Yunus, irańska prawniczka Szirin Ebadi i b. prezydent RPA Frederik Willem de Klerk. W szczycie wzięli także udział przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych, m.in. zastępca sekretarza generalnego ONZ Peter Launsky-Tieffenthal oraz Melissa Fleming z Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

Na konferencji prasowej podsumowującej szczyt w Warszawie Wałęsa wezwał wszystkich laureatów pokojowej nagrody Nobla do wspólnego działania na rzecz pokoju i demokracji, do przełożenia słów na czyny, aby - jak stwierdził - nie mieć potem "wyrzutów sumienia". "Gdyby to się udało, a więc większa skuteczność noblistów i nasz udział w tym wszystkim, to byśmy odhaczali punkt po punkcie załatwione w tym roku udało się, za rok załatwimy. Chciałbym widzieć te praktyczne rzeczy" - powiedział.

Podkreślił po raz kolejny, że współczesny świat powinien zmierzać w kierunku stworzenia z ONZ parlamentu globalnego, z Rady Bezpieczeństwa - rządu globalnego, a NATO - ministerstwa obrony globalnej. "Wtedy u góry moglibyśmy napisać: my pokolenie XXI wieku nie pozwolimy nikomu, nigdzie na antysemityzm, rasizm, czystki etniczne, potem ta chemia (broń chemiczna). Nie pozwolimy, by takie były niesprawiedliwości w świecie" - powiedział Wałęsa.

Zdaniem amerykańskiej aktorki, działaczki charytatywnej Sharon Stone, która odebrała w czasie szczytu Nagrodę Pokoju, pomysły Wałęsy są "głęboko przemyślane i odpowiednie do rozwiązania wielu problemów". "Nadszedł czas teraz, abyśmy wykorzystali dolary, które do tej pory marnowaliśmy na zbrojenia i nieodpowiednie działania i muszą być one zainwestowane w inne miejsca na korzyść obywateli, (...) głodujących ludzi i dostarczanie im opieki zdrowotnej, gdyż to są logiczne kroki ku dostosowaniu się do nowej epoki, w której żyjemy" - powiedziała Stone.

Dodała, że wszystkie społeczności, agencje i rządy muszą zmienić swoje podejście i skoncentrować się na przyszłości. "Także Kościół katolicki dostosowuje się do tych nowych czasów, ludzie powinni podejmować nowe kroki z tym wspaniałym papieżem jakiego mamy. Musimy zarówno duszą, jak i umysłem dostosować się do epoki, w której żyjemy" - powiedziała.

Podczas ceremonii zamknięcia szczytu noblistom za przyjazd do Warszawy podziękowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. "Ciągle jeszcze społeczność międzynarodowa nie uporała się z wojnami domowymi, deptaniem demokracji, łamaniem praw człowieka, łamaniem praw kobiet. Ciągle jest jeszcze wiele nierówności społecznych i biedy, niszczenia środowiska" - mówiła, podkreślając jednak, że "ludzi dobrej woli jest więcej niż myślimy, warto ich naśladować i pomnażać zasiane przez nich ziarno". "Nie zawsze to się dzieje na skalę międzynarodową, czasami na skalę lokalną, ludzie chcą udzielać się dla dobra wspólnego, widzimy to właśnie w Warszawie. Mieszkańcy są bardzo zainteresowani losami swojego miasta, chcą mieć na nie wpływ" - mówiła.

Światowy Szczyt Laureatów Nagrody Nobla zainicjował w 2000 r. Michaił Gorbaczow. Przez pierwsze osiem lat jego obrady odbywały się w Rzymie, potem w: Berlinie, Paryżu, Hiroszimie, Chicago. W następnym roku szczyt odbędzie się w Kapsztadzie.

Gorbaczow, ostatni przywódca ZSRR, laureat pokojowej Nagrody Nobla w 1990 r., w ostatniej chwili ze względów zdrowotnych odwołał swój przyjazd do Warszawy.(PAP)

agy/ mce/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)