Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W weekend rozmowy organizacji lekarskich ws. przepisów refundacyjnych

0
Podziel się:

Organizacje lekarzy, którzy prowadzili protest pieczątkowy, mają spotkać
się w najbliższy weekend. Rozmowy będą dotyczyły m.in. nowelizacji ustawy refundacyjnej, którą w
poniedziałek podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

*Organizacje lekarzy, którzy prowadzili protest pieczątkowy, mają spotkać się w najbliższy weekend. Rozmowy będą dotyczyły m.in. nowelizacji ustawy refundacyjnej, którą w poniedziałek podpisał prezydent Bronisław Komorowski. *

W spotkaniu mają uczestniczyć przedstawiciele czterech organizacji: Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Porozumienia Zielonogórskiego, Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz lekarzy skupionych wokół portalu internetowego Konsylium24.

Medycy z tych organizacji w pierwszej połowie stycznia nie określali poziomu odpłatności za leki i stawiali na receptach stempel: "Refundacja do decyzji NFZ". Część pacjentów, którzy otrzymali takie recepty, nie mogła wykupić leków z przysługującą im zniżką. Protest został zawieszony.

W piątek ma odbyć się posiedzenie zarządu OZZL. Jak powiedział PAP przewodniczący tego związku Krzysztof Bukiel, lekarze chcą przeanalizować obecną sytuację i podjąć decyzję w sprawie dalszych działań.

Nowelizacja ustawy refundacyjnej znosi kary dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty oraz wprowadza abolicję dla aptekarzy realizujących recepty z błędami przed dniem wejścia w życie nowelizacji. Spełnia ona jednak tylko część postulatów medyków i farmaceutów.

W poniedziałek w Ministerstwie Zdrowia odbyło się robocze spotkanie z aptekarzami ws. rozporządzenia dotyczącego recept. Opracowaniem nowych przepisów zajmie się zespół złożony m.in. z przedstawicieli resortu i Naczelnej Rady Aptekarskiej. Ma on odbyć kilka posiedzeń.

Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Jędrzejczak powiedział PAP, że w spotkaniu uczestniczyli prawnicy NRA. "To spotkanie robocze. Resort zna nasze postulaty, chcemy doprecyzowania zapisów rozporządzenia dot. kar dla aptekarzy. Chodzi o to, żeby kontrolerzy NFZ nie mieli swobody interpretacyjnej. Przepisy muszą precyzyjnie określać sytuacje, w których może zostać nałożona kara. Nie może być zapisów mówiących np. o nieczytelnie wypisanej recepcie, bo to daje możliwość wielu interpretacji" - podkreślił.

Nowela usuwa z ustawy refundacyjnej ustęp 8 art. 48. Przewidywał on, że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o przypadki wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych, a także niezgodnie z uprawnieniami pacjenta. Lekarze, którzy do chwili wejścia w życie nowych przepisów wystawili taką receptę, będą objęci abolicją. O takie rozwiązanie postulowała Naczelna Rada Lekarska.

W noweli przewidziano, że farmaceuci, którzy do dnia wejścia w życie noweli ustawy refundacyjnej zrealizują niewłaściwie wypisane recepty, nie będą ponosili za to odpowiedzialności. Nowelizacja nie spełnia jednak najważniejszego oczekiwania aptekarzy, którzy najpierw postulowali wykreślenie przepisów zakładających odpowiedzialność finansową aptekarzy za realizację błędnie wypisanych recept, a następnie przynajmniej wyliczenie konkretnych przypadków, w których byliby karani.

Jednak - zgodnie z nowelą - zyskali oni możliwość wnoszenia zażaleń od decyzji kontrolerów Narodowego Funduszu Zdrowia do dyrektorów oddziałów wojewódzkich; jeśli zażalenie nie zostanie uwzględnione, aptekarz będzie mógł odwołać się do prezesa NFZ. Wniesienie zażalenia lub odwołania będzie wstrzymywało wykonanie zaleceń pokontrolnych.

Nowelizacja wprowadza ponadto zmiany w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Medycy nie będą wpisywać na recepcie poziomu odpłatności za leki mające jeden poziom refundacji. Zgodnie z nowelą Ministerstwo Zdrowia będzie mogło podjąć decyzję administracyjną o refundowaniu leku w przypadku użycia go przy schorzeniach, których nie obejmuje jego charakterystyka. Naczelna Rada Lekarska proponowała, aby mogli o tym decydować bezpośrednio lekarze. (PAP)

pro/ bos/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)