Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Wielki Czwartek abp Nycz dokonał obrzędu obmycia nóg

0
Podziel się:

W Wielki Czwartek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz dokonał w
warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela obrzędu obmycia nóg 12 starcom oraz ucałował ich
stopy. Przewodniczył też uroczystej mszy Wieczerzy Pańskiej.

W Wielki Czwartek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz dokonał w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela obrzędu obmycia nóg 12 starcom oraz ucałował ich stopy. Przewodniczył też uroczystej mszy Wieczerzy Pańskiej.

Liturgia Wielkiego Czwartku rozpoczyna Triduum Paschalne, czyli Misterium Zbawcze Chrystusa, obchodzone dla upamiętnienia jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Według Ewangelii w Wielki Czwartek Jezus spożył z uczniami swoją Ostatnią Wieczerzę przed ukrzyżowaniem.

Oficjał Sądu Metropolitarnego Warszawskiego ks. Jarosław Kośla w homilii podkreślił, że msza Wieczerzy Pańskiej jest szczególna, ponieważ przypomina wieczerzę Chrystusa z apostołami w wieczerniku. Przypomniał, że podczas niej Chrystus ustanowił sakrament eucharystii i kapłaństwa.

"Eucharystia jest dziękczynieniem za nasze odkupienie przez Chrystusa. Czy zatem można lekceważyć eucharystię" - pytał kaznodzieja. Dodał, że Ciało Pańskie jest lekarstwem na nasze słabości. "Powinniśmy sobie uświadomić, jak wiele tracimy, nie korzystając z sakramentu eucharystii" - podkreślił.

Wielki Czwartek - jak zaznaczył - to również dzień, w którym Chrystus ustanowił kapłaństwo. "To nie jest przypadek, że eucharystia i kapłaństwo zostały ustanowione w tym samym czasie. Kapłaństwo zostało ustanowione dla eucharystii, dla służby eucharystii. Kapłaństwo jest darem dla człowieka, tak jak darem jest eucharystia" - powiedział ks. Kośla.

Po mszy metropolita warszawski poprowadził procesję z Najświętszym Sakramentem do Ciemnicy (kaplicy przechowania), przy której będzie trwała adoracja do późnych godzin wieczornych.

Obrzęd obmycia stóp podczas mszy św. w Wielki Czwartek symbolizuje służebny charakter kapłaństwa i realizację Chrystusowego testamentu "wzajemnej miłości". Zwyczaj ten nawiązuje do umycia nóg apostołom przez Chrystusa, co - jak zapisał św. Jan - stało się w Wieczerniku podczas Ostatniej Wieczerzy. Wówczas - według ewangelisty - Jezus powiedział: "Dałem wam (...) przykład, abyście i wy tak czynili, jak ja wam uczyniłem". (PAP)

skz/ akw/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)