Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Wielkopolsce będzie wprowadzony prototyp e-recepty

0
Podziel się

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) zapowiada, że pod
koniec roku w jednym z powiatów ziemskich wielkopolski zostanie przetestowany prototyp e-recepty -
poinformował w czwartek PAP dyrektor CSIOZ Leszek Sikorski.

bEiyMFEB

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) zapowiada, że pod koniec roku w jednym z powiatów ziemskich wielkopolski zostanie przetestowany prototyp e-recepty - poinformował w czwartek PAP dyrektor CSIOZ Leszek Sikorski.

Centrum wyłoniło wykonawcę projektu - została nim firma Hewlett-Packard Polska. Program prototypowy ma kosztować około 3,8 mln zł.

Program prototypu e-recepty będzie wdrożony w jednym z dwóch miast na prawach powiatu z Wielkopolski. W regionie tym już w 2006 roku przygotowywano się do wprowadzenia e-recepty.

bEiyMFED

"Będzie to Leszno lub Konin. Wszystko zależy od zamknięcia negocjacji i oceny możliwości technicznych w tych dwóch miastach oraz od wsparcia władz obu miast i przychylności środowiska medycznego" - powiedział PAP Sikorski.

Prototypowe program e-recepty będzie testowany w jednym z tych miast przez pół roku. Na podstawie jego oceny zostanie stworzony program pilotażowy, a później ogólnopolski. Ma on zostać wdrożony do końca 2014 r.

Po wdrożeniu programu pacjent u lekarza pokaże dowód osobisty, lekarz otworzy w komputerze e-kartę zdrowia i wypiszę e-receptę. Później pacjent udaje się do apteki, gdzie aptekarz elektronicznie odczytuje, o jakie lekarstwa chodzi.

Według autorów projektu dzięki e-receptom mają być wykluczone błędy wynikające z pomyłek w pisowni nazwy leku, wielkości opakowania oraz nieprawidłowego odczytania nazwy preparatu przez farmaceutę.

bEiyMFEJ

Szacuje się, że rocznie ten system może przynieść oszczędności w wysokości 2 miliardów złotych.

Program e-recepta jest częścią programu Ministerstwa Zdrowia "e-Zdrowie Polska".

Plan informatyzacji "e-Zdrowie Polska" na lata 2009-2015" jest dokumentem, w którym określono główne kierunki rozwoju informatyzacji w ochronie zdrowia.

Plan powstał przede wszystkim w oparciu o dokumenty: "Strategia Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Polsce do roku 2013", "Strategia informatyzacji Rzeczpospolitej Polskiej - e-Polska", i stanowi ich rozszerzenie w zakresie działań związanych z opieką zdrowotną, które są koordynowane przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, będące jednostką podległą i nadzorowaną przez Ministerstwo Zdrowia.(PAP)

bEiyMFEK

kpr/ wkr/ mow/

bEiyMFFe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)