Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Zielonej Górze szykuje się ciekawy pojedynek o prezydenturę

0
Podziel się:

O urząd prezydenta Zielonej Góry ubiega się pięcioro kandydatów.
Wydaje się, że największe szanse ma dwoje z nich - obecny prezydent Janusz Kubicki z SLD i
kandydatka Platformy Obywatelskiej, wicemarszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.

O urząd prezydenta Zielonej Góry ubiega się pięcioro kandydatów. Wydaje się, że największe szanse ma dwoje z nich - obecny prezydent Janusz Kubicki z SLD i kandydatka Platformy Obywatelskiej, wicemarszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.

Poparciem takiej tezy mogą być wyniki sondażu lokalnego wydania "Gazety Wyborczej". Publikowane w poniedziałek dane dotyczą prognozowanego podziału mandatów w radzie miasta.

Z sondażu wynika, że 38 proc. zielonogórzan wybierze kandydatów PO, 22 proc. Sojuszu Lewicy Demokratycznej, 12 proc. Prawa i Sprawiedliwości, a 5 proc. stowarzyszenia Moje Miasto. Klub Demokratyczny i Polskie Stronnictwo Ludowe mają poparcie na poziomie 1 proc.

Badanie na zlecenie "GW" zostało przeprowadzone przez PBS DGA na 500-osobowej, reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Zielonej Góry.

W Zielonej Górze ankieterzy spytali o ocenę prezydentury Janusza Kubickiego. Za bardzo dobrego prezydenta uważa go 24 proc. ankietowanych, a za dobrego 42 proc. Za średniego prezydenta uważa go 23 proc. zielonogórzan, 6 proc. uznaje go za słabego włodarza, a 3 proc. za fatalnego.

Mieszkańcy najwyżej ocenili prezydenta za budowę basenu i hali sportowej (87 proc.), za dobrą promocję Zielonej Góry w ogólnopolskich mediach (79 proc.), budowę nowej drogi przez Park Piastowski (73 proc.), renowację deptaka (69 proc.), reaktywację Festiwalu Piosenki Rosyjskiej (68 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie "GW" od 3 do 10 listopada 500-osobowej grupie zielonogórzan.

Niekwestionowanym atutem Kubickiego i Polak jest ich "medialność". Za sprawą pełnionych funkcji publicznych często pojawiają się w publikacjach prasowych czy też audycjach radiowych i telewizyjnych. To osoby, których wizerunek jest dobrze znany wszystkim zielonogórzanom.

Kandydatką PO na prezydenta miasta jest wicemarszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak. Ukończyła wydział prawa i administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a także studia podyplomowe z zakresu zarządzania jednostkami gospodarczymi na tej uczelni oraz studium kultury i oświaty w Warszawie. Doświadczenie samorządowe zdobywała m.in. będąc burmistrzem Małomic. Była też dyrektorem Fundacji Rozwoju na rzecz Demokracji Lokalnej. Wicemarszałkiem jest od 2008 roku.

W urzędzie marszałkowskim Elżbieta Polak jest odpowiedzialna za ochronę zdrowia i środku unijne. Za swoje największe sukcesy uznaje poprawę sytuacji finansowej lubuskich szpitali oraz bardzo dobre wyniki regionu, jeśli chodzi o wykorzystywanie pieniędzy z UE.

W swoim programie Polak stawia na rozwój gospodarczy miasta i tworzenie nowych miejsc pracy, zapowiada przygotowanie kompleksowej oferty dla inwestorów w ramach parku naukowo-technologicznego. Zapowiada, że stworzy tysiąc nowych miejsc pracy, a dodatek specjalny do jej prezydenckiej pensji będzie uzależniony od realizacji tej obietnicy. Kandydatka PO chce wybudować wielopoziomowe parkingi i modernizować ulice oraz prowadzić efektywną współprace z organizacjami.

Kandydatem SLD na prezydenta miasta jest obecny włodarz Zielonej Góry Janusz Kubicki. Urodził się w Szprotawie w 1969 roku. Jest absolwentem zarządzania i marketingu w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Zielonej Górze. Zawodowo związany był m.in. z Agorą, Wojewódzkim Urzędem Pracy w Zielonej Górze, lubuską wytwórnią wódek "Polmos". Od 2003 do 2006 był dyrektorem zielonogórskiego zakładu opieki zdrowotnej MSWiA.

W 2006 roku w drugiej turze wyborów samorządowych, w walce o urząd prezydenta miasta Kubicki pokonał posłankę PO Bożennę Bukiewicz - obecnie szefową lubuskiej Platformy.

Do swoich osiągnięć w mijające kadencji Janusz Kubicki zalicza ograniczenie bezrobocia i otwarcie w mieście Centrum Rekreacyjno-Sportowego z halą widowiskową i aqua-parkiem. Wymienił również budowę nowych i modernizacje istniejących dróg i ulic, przygotowanie koncepcji parku naukowo-technologicznego i współpracę z Uniwersytetem Zielonogórskim. Za swój sukces uznał rozwiązanie w mieście problemu z miejscami w przedszkolach oraz rozwój budownictwa społecznego.

Za najważniejsze punkty swojego programu wyborczego Kubicki uznał zagospodarowanie 200 ha parku naukowo-technologicznego oraz poszerzenie granic miasta, gdyż w jego opinii to najważniejszy warunek dalszego rozwoju Zielonej Góry. Obecny prezydent zapowiada również kontynuację inwestycji drogowych i innych ważnych dla mieszkańców miasta.

Kandydatem PSL na prezydenta Zielonej Góry jest komendantka lubuskiej komendy OHP Anna Urbaniak. Zielonogórski PiS wystawił posła Jerzego Maternę. Z Komitetu Wyborczego Wyborców "Klub Demokratyczny" o najważniejszy urząd w tym mieście ubiega się Adam Ruszczyński.(PAP)

mmd/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)