Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wachowiak-Zwara laureatką konkursu "Człowiek bez barier"

0
Podziel się:

Pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. osób niepełnosprawnych Beata
Wachowiak-Zwara została laureatką konkursu Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji pt. "Człowiek bez
barier". Nagrodę wręczono w środę w Warszawie.

Pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. osób niepełnosprawnych Beata Wachowiak-Zwara została laureatką konkursu Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji pt. "Człowiek bez barier". Nagrodę wręczono w środę w Warszawie.

Oprócz nagrody głównej przyznano także cztery wyróżnienia oraz - po raz pierwszy - nagrodę publiczności.

Celem konkursu jest prezentacja sylwetek osób z niepełnosprawnością. "Człowiek bez barier to ten, który pokonuje je na co dzień. To również ten, który nie ustaje w wysiłkach" - powiedział jeden z inicjatorów konkursu prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski.

Tegoroczna laureatka, poruszająca się na wózku, Beata Wachowiak-Zwara jest wicemistrzynią świata osób niepełnosprawnych w narciarskim slalomie supergigancie (zamiast nart używa tzw. monoskibobu), zdobyła też dwa brązowe medale na mistrzostwach Ameryki w narciarstwie niepełnosprawnych. Uprawia jeździectwo, pływanie, kajakarstwo, tenis i narciarstwo wodne, próbowała nurkowania, skoków spadochronowych i wspinaczki górskiej. Jest instruktorką aktywnej rehabilitacji dla inwalidów ruchu.

Na co dzień pracuje społecznie jako pełnomocnik prezydenta Gdyni do spraw osób niepełnosprawnych, jest pomysłodawcą i realizatorką programu "Gdynia bez barier", dzięki któremu miasto staje się przyjazne niepełnosprawnym. Z jej inicjatywy wydano informator dla niepełnosprawnych, w magistracie stworzono punkt obsługi osób na wózkach i niesłyszących, a Gdynia jako jedyna gmina w kraju przyjęła uchwalony przez ONZ program "Agenda 22" wyznaczający politykę miasta w wyrównywaniu szans niepełnosprawnych.

Nagrodę publiczności w pierwszym w historii konkursu głosowaniu internetowym otrzymała (zdobywając 26 tys. głosów) Anna Wąsik - inspiratorka i założycielka Stowarzyszenia Młoda Praga, skupiającego osoby, które chcą działać na rzecz swojej dzielnicy. W 2010 roku zasiadła w Zarządzie Warszawskim Stowarzyszenia Młodzi Demokraci. W 2011 roku założyła Stowarzyszenie Warszawskie Centrum Doradztwa Prawnego oraz rozpoczęła współpracę z Fundacją "Równi wśród Równych", działającą na rzecz osób niepełnosprawnych.

Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Justyna Kędzia, Hanna Pasterny, Krzysztof Chęciak i Wojciech Urban. 26-letnia Justyna Kędzia pomimo pełnego unieruchomienia i konieczności oddychania poprzez respirator ukończyła liceum i studia wyższe z wyróżnieniem. Pracowała za pomocą internetu w firmie usługowo-handlowej. Jest autorką wielu publikacji m.in. w "Czasopiśmie Humanistów", a także artykułów poruszających problematykę niepełnosprawności. Pracuje przy tworzeniu ulotek audio dla osób niewidomych.

Niewidoma od urodzenia 32-letnia Hanna Pasterny ukończyła wyższe studia filologiczne i pedagogiczne. Pracowała jako logopeda. Uczy alfabetu Braille'a dzieci tracące wzrok. Prowadzi zajęcia tyflopedagogiczne (dotyczące osób niewidomych) i promujące wolontariat w śląskich szkołach. Jest wolontariuszką w kilku instytucjach. Pracuje w Stowarzyszeniu Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS. Uczestniczy w międzynarodowych badaniach dotyczących bezpieczeństwa głuchych na drodze i poruszania się osób z dysfunkcją wzroku. Nawiązała kontakt i współpracuje z polskimi lotniskami, dążąc do poprawy procedur związanych z obsługą pasażerów z niepełnosprawnością.

Krzysztof Chęciak jest osobą niesłyszącą. Od wielu lat stoi na czele instytucji promujących uprawianie sportu wśród niesłyszących i głuchoniewidomych. Pełni m.in. funkcję prezesa Polskiego Związku Olimpijskiego Głuchych i Mazowieckiego Klubu Sportowego Niesłyszących i Głuchoniewidomych "Arkadia".

Jest reprezentantem kraju i zdobywcą licznych medali w turniejach szachowych i warcabach. Zaangażowany w działalność na rzecz przyznawania uprawnień niepełnosprawnym olimpijczykom, analogicznych do tych, jakie mają pełnosprawni olimpijczycy. Założył pierwszą prywatną witrynę internetową o implantach ślimakowych, a później - Stowarzyszenie Użytkowników Implantu Słuchowego "New Music".

Wojciech Urban jest chory na dziecięce porażenie mózgowe. Przez kilka lat był związany z redakcjami "Czterech Pór Roku" i "Lata z radiem", emitowanych na antenie Programu 1 Polskiego Radia, gdzie dzielił się swoimi uwagami na temat niepełnosprawnych. Od 2004 roku współpracuje z Naczelną Redakcją Programów Katolickich, a od 2010 roku - z Redakcją Aktualności Programu 1. Jest laureatem Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Przez kilka lat współorganizował letnie obozy Wspólnoty Apostolstwa Eucharystycznego i Fundacji Dzieci Dzieciom.

Tytuł "Człowiek bez barier" jest przyznawany osobie z niepełnosprawnością, która odnosi sukcesy w życiu zawodowym i społecznym. Dotychczas uhonorowano 8 osób, a 33 otrzymały wyróżnienie. (PAP)

edom/ bos/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)